Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SAĞLIK
  4. »
  5. Skolyozun üç kıymetli belirtisine dikkat!

Skolyozun üç kıymetli belirtisine dikkat!

ateshaber ateshaber -
44 0

İSTANBUL (İGFA)- Eğriliğin 10-20 derece ortasında olduğu devirde kız ve erkeklerde eşik oranlarda tespit edilen skolyoz, 30 derece ve üzeri eğriliğe ulaştığında ise kızlarda büyüme suratına bağlı olarak 7 kat daha fazla gelişiyor. Küçük yaşlarda başlayan skolyoz tedavi edilmezse kalp ve akciğerlerde önemli problemlere yol açabiliyor. Bu nedenle ilerleyen skolyozun erken periyotta kesinlikle tedavi edilmesi gerekiyor! Acıbadem Bakırköy Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Gökhan Özkoçak, erken teşhis sayesinde skolyoz ve ona bağlı ek sıkıntılar ortaya çıkmadan tedavi talihinin yakalanabildiğine işaret ederek, “Skolyozun erken tanısı için ebeveynlerin çocuklarını 9 yaşından 16 yaşına kadar, her altı ayda bir tertipli olarak denetim etmeleri büyük kıymet taşıyor. Çünkü eğrilik derecesi ilerlemeden uygulanan antrenman ve korse formülleri sayesinde skolyozun tedavisi ameliyat gerekmeden mümkün olabiliyor” dedi.

Skolyozun tedavi planında ‘Cobb açısı’ denilen eğriliğin derecesi büyük değer taşıyor. Omurga eğrilikleri değerlendirmesinde röntgen grafileri ya da daha düşük radyasyon oranına sahip EOS (3D İskelet Sistemi Görüntüleme) usulü kullanılıyor. Dr. Öğretim Üyesi Gökhan Özkoçak, günümüzde skolyozların birçoklarının antrenman ve korse uygulamalarıyla tedavi edilebildiğini belirterek, şöyle devam etti: “Skolyozda 0-20 derece eğriliklerde antrenman tedavisi ile müşahede kâfi geliyor. Eğrilik 20-40 derece ortasında ise antrenmanın yanı sıra korse uygulaması da gerekirken, 40-45 dereceye ulaştığında cerrahi yola başvuruluyor. Skolyozu olan çocukların yaklaşık yüzde 0,1-0,3’ü üzere çok az bir kısmında deformitenin cerrahi olarak düzeltilmesine gereksinim duyuluyor.”

Özellikle üç belirtisi çok önemli!

Skolyoz 0-20 derece ortasında olduğunda dışarıdan dikkat çekmezken, 20-40 dereceye ulaştığında, çıplak bedene bakıldığı vakit fark edilebiliyor. Skolyozun pek çok belirtisi olsa da bilhassa üç belirtiye çok dikkat etmek gerekiyor. Dr. Öğretim Üyesi Gökhan Özkoçak, ebeveynlerin asla gözden kaçırmamaları gereken sinyalleri şöyle sıraladı: “Bir omzun başkasından daha yüksek olmasıBelin bir tarafının içeriye hakikat oyuk iken başka tarafının dışarı gerçek çıkması yahut daha dolgun görünmesiArkadan bakıldığında ve çocuk omurgasını yere paralel hale gelene kadar öne eğildiğinde; sırtın bir tarafının başkasına nazaran daha yüksek görünmesi. Buna “hörgüç” imgesi deniyor.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir