Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SAĞLIK
  4. »
  5. Hamilelere yazı rahat geçirme tavsiyeleri

Hamilelere yazı rahat geçirme tavsiyeleri

ateshaber ateshaber -
43 0

 Aşırı sıcak ve nemli havalarda hamilelik hem kadınları hem de doğacak bebekleri zorluyor. Bu nedenle sıcakların olumsuz etkilerinden korunarak konforlu ve sorunsuz bir yaz hamileliği geçirmek için bazı hususlara dikkat etmenin faydalı olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Meltem Çam, “Yaz dönemine denk gelen hamilelik süreci bazı zorlukları da beraberinde getiriyor. Özellikle su ve mineral kaybının yüksek olduğu sıcak günlerde sıvı alımı, hafif beslenme tarzı ve uygun saatlerde egzersiz önemli” açıklamasında bulundu.

 

Yaz aylarında aşırı sıcak havalar hamileliği zorlaştıran önemli faktörlerden biri. Eğer hamile kadının vücut ısısı 38.5-39 derece olursa sıcak çarpması ve dehidratasyon yani susuz kalma gibi durumların ortaya çıkabildiğini hatırlatan Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Meltem Çam, “Sıvı kaybı, ‘Braxton Hicks’ denilen kasılmaların da nedeni. Bu yüzden özenli ve bilinçli bir yaz hamileliğiyle sıcağın olumsuz etkilerinden hem hamilelerin hem de doğacak bebeklerin korunması önemli” dedi.

Kilo artışıyla birlikte gelen hareketsizlik, bebeği aç bırakmama düşüncesiyle yapılan beslenme hataları, yeterli miktarda su içmeyi ihmal etme gibi faktörlerin olumsuz etkileri sıcak havalarda üst seviyelere çıkarabildiğine dikkat çeken Dr. Meltem Çam, yaz günlerinde hamileliği daha sağlıklı, konforlu geçirmek, susuzluk ve aşırı ısıdan korunmak için hamilelere önerilerde bulundu.

Serinleme 

Soğuk suda vücudunuzu dinlendirin. Bu önlem gün içinde fazla terlemenizi de engelleyecektir. Unutmayın; aşırı terleme sıcak havalarda mantar enfeksiyonlarına yol açabiliyor.

Kıyafet seçimi 

Pamuklu, hafif, ince ve özellikle açık renk kıyafetler seçin. Dışarı çıkarken güneş gözlüğü kullanın. Rahat ve terletmeyen ayakkabılar tercih edin. Uzun süre ayakta durmayın, otururken ayaklarınızı hafif yükseltin.

Tatil 

Tatile çıkmadan önce rutin sağlık kontrollerinizi tamamlayın. Tatilde dikkat edecekleriniz konusunda doktorunuzla da konuşun.

Beslenme 

Hafif, yağsız ve daha çok sebze ağırlıklı beslenin, aşırı tuzlu yiyeceklerden kaçının. Bol su için. Su alımı miktarı günlük kayba göre değişir. Özellikle dış mekanlarda sıvı kaybı artacağı için böyle durumlarda saatte en az 1 bardak su için.

Egzersiz 

Sabahın erken saatlerini veya akşam saatlerini tercih edin. En iyi aktivite yüzme. Fırsat buldukça yüzmeye çalışın.

Güneş 

Direkt güneş ışınlarından sakının. Öğle saatlerinde dışarıda olmamaya dikkat edin. 30-50 arası faktör koruyucu kullanın.

Çoğul gebelikler

Çoğul gebelikte annenin yükü daha fazla olacağı için tüm bu önerilere daha dikkatle ve özenle uyulması gerektiğini unutmayın.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir