Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Eti Bakır’a TÜRKAK’tan akredite dokümanı

Eti Bakır’a TÜRKAK’tan akredite dokümanı

ateshaber ateshaber -
36 0

İSTANBUL (İGFA) – Akreditasyon dokümanıyla Dünya Ligi’ndeki yerini alan Eti Bakır, memleketler arası piyasalarda üretim kabiliyetini ve öncü pozisyonunu daha da güçlendirecek.

Türkiye’de katma pahalı endüstrinin simge şirketlerinden olan Eti Bakır’ın Mazıdağı Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisi’nde 2018 yılında devreye alınan Kalite Denetim Laboratuvarı, Türk Akreditasyon Kurumu’ndan (TÜRKAK) IEC 17025 akreditasyon dokümanı aldı. Bu evrak ile Kalite Denetim Laboratuvarı’nın tahlil raporları artık milletlerarası geçerliliği sahip olacak.

Bakır üretiminde artık eser olarak ortaya çıkan pirit konsantresinden, metali geri kazanan dünyadaki tek tesise sahip olduklarını lisana getiren Eti Bakır Mazıdağı Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisi Genel Müdürü Emre Kayışoğlu, uzun vakittir üstünde çalıştıkları akreditasyon dokümanının şirketin üretim kabiliyetini ve öncü pozisyonunu daha da güçlendireceğinin altını çizdi. Tesislerden gelen tahlil taleplerine en düzgün halde karşılık vermek için kurulan Kalite Denetim Laboratuvarı’nın, alınan TÜRKAK akreditasyon evrakı ile milletlerarası standartlara kavuştuğunu söz eden Kayışoğlu “En son teknoloji ile donatılmış aygıt ve sistemlere sahip laboratuvarımız; hammadde, orta mamul ve son esere kadar 123 parametrede tahlil yapma kabiliyetine sahip. Burada doğalgaz, pirit, fosfat üzere hammaddeler, orta proses eserleri, DAP ve NP gübreleri ile katot bakır, çinko ve kobalt karbonat üzere son eserlerin tahlillerini yapabiliyoruz. Kalite Denetim Laboratuvarı, yeniden tesisimiz içinde bulunan Ar-Ge Laboratuvarı’nın üzerinde çalıştığı kobalt ve çinko türevlerinin en son tahlillerini yaparak, eserlerin geliştirilmesine dayanak veriyor. Akreditasyon dokümanıyla, kendi gereksinimlerimizin dışında maden ve gübre kesimindeki öteki oyuncuların da tahlillerini gerçekleştirerek milletlerarası sertifika verebileceğiz” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir