Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SAĞLIK
  4. »
  5. Sıhhat deposu: Kekik çayı

Sıhhat deposu: Kekik çayı

ateshaber ateshaber -
34 0

İSTANBUL (İGFA) – Ballıbabagiller ailesine ilişkin olan kekiğin yapılan araştırmalara nazaran 400’den fazla çeşidi bulunuyor.

Kekik çayının, taze kekik kısımlarının yahut kekik çiçeklerinin demlenmesi ile hazırlanan bir bitki çayı olduğunu söyleyen Anadolu Sıhhat Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, “Bir tutam kekik ve bir ölçü sıcak su kekik çayı için kâfi. Kekik çayı yapılırken öncelikle yarım litre su bir çaydanlığa alınır ve kaynatılır. Akabinde yaklaşık 1 tatlı kaşığı kuru yahut taze kekik bardağa alınır ve üzerine kaynayan su eklenir. Üzeri kapalı bir biçimde 10-15 dakika demlenmeye bırakılır. Demlendikten sonra süzülerek tüketilir. İsteğe bağlı olarak bir çay kaşığı bal ve limon ek edilebilir” dedi.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Örnek, “Kekik çayı kalp ve damar sıhhati başta olmak üzere sıhhat üzerine birçok yararı var. Yaklaşık 1 gram kekik içerisinde; K vitamini, kalsiyum, demir, manganez üzere kıymetli vitamin ve mineraller bulunuyor. Kekik çayının bu özellikleri, onu sıhhat üzerinde olumlu tesirler gösteren bir bitki çayı haline getiriyor” dedi.

KEKİK ÇAYI BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİYOR

Bu ortada laboratuvar ortamında yapılan kimi çalışmalara nazaran kekiğin kan basıncını düşürmeye yardımcı olurken tıpkı vakitte da antioksidan bakımından epeyce varlıklı bir bitki olduğunu söyleyen Tuba Örnek, “Yapılan bilimsel araştırmalara nazaran kekiğin içerisinde antibakteriyel özelliklere sahip değerli bileşenler bulunuyor. Kekik çayı, sindirim sistemini rahatlatmaya ve hazımsızlığı gidermeye yardımcı olurken; bağışıklık sistemini güçlendirmeye, teneffüs yollarını rahatlatmaya, kilo denetimine ve gerilimi azaltmaya dayanak oluyor. Kekik çayı içeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde akne, mantar üzere cilt problemlerine bağlı semptomların hafiflemesine de yardımcı oluyor” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir