Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SPOR
  4. »
  5. Eko Turizm rotasında ‘Pedal Dostu Festival’ başladı

Eko Turizm rotasında ‘Pedal Dostu Festival’ başladı

ateshaber ateshaber -
38 0

SAKARYA (İGFA) – Avrupa Birliği tarafından dayanak almaya hak kazanan ‘Karadeniz’de Pedal Çevirelim’ projesi kapsamında‘Eko Turizm Rotasında Pedal Dostu’ ismiyle gerçekleştirilecek şenlik Millet Bahçesi’nde düzenlenen açılış programıyla başladı.

31 Mayıs – 2 Haziran 2023 tarihleri ortasında gerçekleştirilecek şenlik boyunca Sakarya’nın tarihi, kültürel ve doğal hoşlukların tanıtımının yanı sıra bisiklet destinasyonlarının da paylaşımının yapılacak.

Festivalin açılışına Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem Ulu yerli ve ulusal araç TOGG ile katılırken açılışa ayrıyeten projenin paydaşları SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Oğuz Türkay,Bulgaristan, Romanya, Gürcistan ve Ukrayna’dan gelen temsilcilerin yanı sıra AK Parti Genel Lider Danışmanı Akif Gülle, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Hamza Al, Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Nevzat İnanç, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, Basın İlan Kurumu Müdürü İbrahim Çorbacı, Muhtarlar Federasyonu Lideri Erdal Fazilet, ilçe belediye liderleri, siyasi partilerin temsilcileri, bürokratlar, muhtarlar, oda ve STK temsilcileri ile basın mensupları katıldı.

GELECEK İÇİN ÇEVRİLEN PEDALLAR

Festivalin açılış konuşmalarını gerçekleştiren SUBÜ Öğretim Vazifelisi Turan Bek, “Karadeniz’de çevirdiğimiz pedalların bizleri sıhhate, eğitime, dostluğa, hedeflediğimiz başarılarla dolu geleceğe götürmesini temenni ediyorum” derken Büyükşehir Belediyesi Strateji Geliştirme Dairesi Lideri Veysel Çıplak, “Büyükşehir Belediyemiz ulusal ve memleketler arası birlik ve ağlarda proje yapan, yürüten, finansmana erişen bir kurumsal kapasiteye ulaştı. Kurum olarak emelimiz Sakarya’mızın mavi ve yeşil zenginliklerini koruyarak dünyaya tanıtmak ve dünya ekoturizm destinasyonlarına dahil ederek iktisadını geliştirmektir” diye konuştu.

Göreve geldiği günden bugüne dek Sakarya’nın her alanda ivme kazanması için çalıştıklarına değinen Lider Ekrem Ulu, “Göreve geldiğimiz günden bugüne dek Sakarya’mızda her alanda çalışmalar gerçekleştirmeye, hemşerilerimizin kederlerine deva olmaya, onlarla hemdem olmaya itina gösterdik. Bu süreçte kentimizi yarınların güçlü Türkiye’sine hazırlayacak vizyon projeleri hayata geçirdik. Tıpkı vakitte rutin belediyecilik hizmetlerinde pek çok muvaffakiyet elde ettik. Üstelik tüm bunları en değerli mirasımız olan etrafımıza ziyan vermeden gerçekleştirdik” dedi.

Karadeniz’de Pedal Çevirelim projesi ile ilgili bilgiler paylaşan Lider Aziz, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak sahip olduğumuz unvanlara layık olmak için bu bahsettiklerim üzere pek çok proje gerçekleştiriyoruz. Projelerimizden birisi de Karadeniz’de Pedal Çevirelim Projesi’dir.Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak paydaşlarımız olan Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Bulgaristan, Romanya, Ukrayna ve Gürcistan ile Let’sCycle At The Black Sea (Karadenizde Pedal Çevirelim) proje kapsamında toplam maliyetimiz 893 bin 941 Eurodur.

Proje kapsamında Karadeniz bölgesindeki geliri ve istihdamı artırmak ismine değerli bir öge olan bisiklet turizmi üzerine ağırlaşıyoruz.Bunun yanı sıra var olan potansiyeli akıllı uygulamalar geliştirerek ve bu uygulamalarla birleştirerek alandaki insan ve kurum kapasitelerini arttırmayı amaçlıyoruz. Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak gerçekleştirdiğimiz bu projemiz ile Türkiye’de Karadeniz Bölgesi’ndeki öbür büyükşehir belediyelerine, Karadeniz Havzasında hudut ötesi ülkelerdeki belediyelere örnek olacağına inancımız tamdır.Bisiklet, geleceğin yeşil ve etraf dostu ulaşım aracıdır. Projemiz kapsamında bisiklet turizmini büyüterek farkındalık yaratacağız” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir