Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SAĞLIK
  4. »
  5. ERÜ hastanelerinden ‘MS Günü’ açıklaması

ERÜ hastanelerinden ‘MS Günü’ açıklaması

ateshaber ateshaber -
8 0

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
ERÜ Tıp Fakültesi Nöroloji İSİM. Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Fatih Uzman, Multipl Skleroz (MS) Hastalığı hakkında bilgilendirme yaparak, MS tedavisinde son yıllardaki süratli gelişmeler yaşandığını, tedavilerin etkinliklerinin gün geçtikçe artığını söyledi.

Doç. Dr. Mehmet Fatih Uzman, “MS Hastalığı, beyin ve omurilik olarak tanımlanan merkezi hudut sistemini etkileyen kronik bir otoimmün hastalıktır. Otoimmünitenin gayesi temel olarak hudut hücrelerini koruyan miyelin ismi verilen husus olmasına rağmen birçok merkezi hudut sistemi yapısı hastalıktan etkilenmektedir. Etkilenen merkezi hudut sistemi yapılarına nazaran; görme bozukluğu, duyu sorunları, kuvvet kayıpları ve istikrar meseleleri üzere geniş semptomlar görülebilmektedir” diye konuştu.

Doç. Dr. Uzman, MS hastalığının seyrinde bireyler ortasında farklılıkların görülebileceğini, birçok bireyde alevlenme ve düzelme periyotlarıyla seyreden ataklı MS görülürken daha az sıklıkta ataksız ilerleyici tipin de görüldüğünü dikkat çekti. Bayanlarda erkeklere kıyasla iki yahut üç kat fazla görülmekte olduğunu, en çok 20 ve 40 yaş ortasındaki bireyleri etkilediğini, Dünya genelinde MS’i olan 2.8 milyon insan bulunduğunu, yaklaşık her 5 dakikada bir bireye MS teşhisinin konulduğunu söyledi.

Doç. Dr. Mehmet Fatih Uzman, hastalığının milletlerarası teşhis kriterlerine nazaran konduğunu, hastalık geçmişinin ve semptomlarının kıymetlendirilmesi, fizik muayene, manyetik rezonans görüntüleme (MRG), uyarılmış potansiyel testler ve sıklıkla lomber ponksiyon üzere testlerin kullanılmasıyla teşhisin belirlendiğini ve hastalık özelliklerine ve ferdî özelliklere nazaran şahsa özel tedavinin yapıldığını söz etti. Doç. Dr. Ehil, “Tedavide temel maksat, atakların tedavisi, yeni atakların ve işlev kayıplarının engellenmesi gayesiyle immün sistemi düzenlenmesi ve semptomların idaresidir. İmmünmodülatör tedaviler olarak isimlendirilen tedaviler hastalığa sebep olan savunma sistemindeki fonksiyon bozukluğunu düzeltmeyi amaçlamaktadır. Uzun müddetli uygulanan bu tedavilerin cilt altı yahut kas içi enjeksiyon, oral yolla kapsül yahut tablet ya da hastane şartlarında yapılan damar içi infüzyon üzere farklı uygulama yolları ve farklı tesir düzenekleri bulunmaktadır” dedi.

Doç. Dr. Mehmet Fatih Ehil, şunları kaydetti: “MS’li bireylerin multidisipliner bir yaklaşımla kıymetlendirilmesi, nöroloji uzmanları, fizyoterapistler, psikologlar ve toplumsal hizmet uzmanları üzere çeşitli sıhhat profesyonellerinin işbirliğini gerektirir. Bu türlü bir yaklaşım, ferdi tedavi planları oluşturmak, hastaların ömür kalitesini uygunlaştırmak ve takviye sağlamak için değerli bir rol oynar. Hastalığın erken tanısı ve hastalığa yol açan sistemleri düzenleyen immünmodülatör tedavilerin erken periyotta başlanması ile birçok MS’li birey günlük ömürlerine besbelli fonksiyon kaybı yaşamaksızın devam edebilmektedirler. 30 Mayıs, MS hastalığına ait farkındalığı artırmak için tüm dünyada Dünya Multipl Skleroz (MS) Günü olarak kutlanmaktadır. Tüm MS’li dostlarımızın ve yakınlarının Dünya MS Günü’nü en içten dileklerimle kutlarım.”

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir