Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SAĞLIK
  4. »
  5. Eliyle iş yapanlar dikkat!

Eliyle iş yapanlar dikkat!

ateshaber ateshaber -
28 0

İSTANBUL (İGFA) – Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Beyin ve Hudut Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Emre Ünal, ekseriyetle ellerini fazla kullanarak iş yapanlarda görülen karpal tünel sendromu ve tedavisi hakkında açıklamalarda bulundu.

El bileğinde tendonları ve sonları yerinde tutan bant olduğunu söyleyerek kelamlarına başlayan Beyin ve Hudut Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Emre Ünal, “Bu bant karpal tünel dediğimiz tünelin tavanını oluşturur. Vakitle çeşitli sebeplere bağlı olarak kalınlaşır. Altından geçen dokuları ezmesine de karpal tünel sendromu denir. Altından geçen sonu ezdiği vakit parmaklarda uyuşma, karıncalanma, güç kaybı ağrı üzere bulgular ortaya çıkar.” dedi.

EN KIYMETLİ BELİRTİSİ GECE UYKUSUNDAN UYANDIRMASI

Şeker ve tiroid üzere hastalıkların da karpal tünel sendromuna yol açabileceğine dikkat çeken Ünal, bu hastalıkların denetim altında tutulması gerektiği ihtarında bulundu.

Karpal tünel sendromu belirtilerinin çoklukla yavaş yavaş başlayarak gelişim gösterdiğini kelamlarına ekleyen Emre Ünal, “Bu sendromun en kıymetli belirtisi, kişinin gece ağrıdan ve uyuşmadan uyanıp elini sallama muhtaçlığı hissetmesidir. Bu türlü durumlarda kişinin bir uzmana başvurması gerekir. Bu sendromun öteki belirtileri ortasında el uyuşması, karıncalanma, avuç içinde ve parmaklara hakikat giden ağrı ve sızı bulunuyor. Belirtiler çoklukla gazete, kitap, telefon ya da direksiyon üzere objeleri tutarken görülür. Bu belirtiler olağan günlük yaşama ya da uyku sistemine müdahale edecek düzeydeyse bir uzmana başvurmak gerekir.” diye konuştu.

EL İŞLERİ DİNLENEREK YAPILMALI

Karpal tünel sendromunu önlemenin yolunun, elle uzun müddet yapılan işlerin dinlenerek yapılması gerektiğini belirten Ünal, “Devamlı tıpkı hareketi saatler boyunca yapmak, mesela örgü örmek, ufak el işi yapmak, fotoğraf yapmak ya da asfalt kıran iş makinalarıyla çalışmak üzere, el bileğinin üzerine fazla yük bindirir. El bileğini çalıştıran işleri hiç orta vermeden uzun müddet yapmak bunun nedeni. Bu nedenle de o işi uzun müddet dinlenmeden yapmaktan uzak kalmak gerekir.” formunda konuştu.

KADINLARDA DAHA SIK GÖRÜLÜR

Halihazırda şeker hastalığı bulunan, tiroidi az çalışan ve konut işi yapan bireylerde daha sık karpal tünel sendromu görüldüğüne değinen Op. Dr. Emre Ünal, “Kadınlarda erkeklerden biraz daha fazladır. Ekseriyetle iki taraflıdır. Hududun ne işe yaradığını bilirseniz belirtileri de anlayabilirsiniz. Sonun misyonu, parmağımızı oynatıp bir cismi tutmak ve duyusunu sağlamaktır. Hudut sıkıştığında avuç içine yanlışsız uyuşma, karıncalanma, ağrı ve güçsüzlük olur. Anlamadan ilerlerse güçsüzlüğün olduğu noktada hastalık çok ilerledi demektir.” sözlerini kullandı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir