Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Ortak sesle ‘Kömürsüz Türkiye’ istediler

Ortak sesle ‘Kömürsüz Türkiye’ istediler

ateshaber ateshaber -
28 0

İSTANBUL (İGFA)- 5 Haziran Dünya Etraf Günü münasebetiyle Türkiye’nin dört bir yanından seslenen ekoloji örgütleri, kömürden 2030 yılına kadar ‘adil çıkış’ istediklerini duyurdu.

Türkiye’nin 13 vilayetinde, 3 Haziran’da eş vakitli basın açıklaması ve hareketlerle kamuoyuna sunulan bildirinin imzacıları ortasında Muğla, Kahramanmaraş, Çanakkale, Antalya, İzmir, Denizli, Sivas, Adana, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Hatay, Karaman üzere vilayetlerde yıllardır kömüre karşı gayret eden 17 kurum yer aldı.

Bildiride, kömür madenciliği ve kömürlü termik santraller nedeniyle bölgede yaşayanların ya topraklarını kaybederek köylerini terk etmek ya da madene inmek zorunda kaldıkları belirtildi.

Kömürün artık vadesinin dolduğuna vurgu yapılan bildiride, yapılan bilimsel çalışmaların Türkiye için rüzgarı ve güneşi merkeze alan toplumun gerçek güç gereksinimine yönelik bir güç dönüşümünün 2030’a kadar mümkün olduğuna dikkati çekilerek, “Bu güç dönüşümü tabiat müdafaa alanları, orman, tarım alanları, su varlıkları üzerindeki baskıyı arttırmayacak halde planlanmalı, dönüşümde biyolojik çeşitlilik gözetilmeli, arazi kullanımı kararları planlı ve bütüncül siyasetlerle verilmeli, besin garantisini temin eden verimli ziraî yerler korunmalı, yöre beşerinin ekolojik ve toplumsal hakları gözetilmeli. Lakin bu sayede iklim krizinin tabiat ve toplum üzerindeki olumsuz tesirleri ile gayret edebiliriz” bildirisi yer aldı.

Karar alıcılardan, kimsenin işsiz, teminatsız, sıhhatsiz, güçsüz kalmadığı planlı ve kademeli bir kömürden çıkış planı hazırlanmasını talep eden imzacılar, bu planın ekolojik, ekonomik ve toplumsal açıdan adil bir geçişi temin etmesinin kaide olduğunu kaydetti.

Bildiriyi imzalayan örgütler şöyle:

Adana – Etraf ve Tüketici Muhafaza Derneği
Adana – Doğu Akdeniz Etraf Platformu
Antalya – Korkuteli Dereköy Köylüleri
Balıkesir – Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Muhafaza Derneği
Bursa – Doğayı ve Çevreyi Muhafaza Derneği
Bursa – Nilüfer Gençlik Meclisi
Çanakkale – Çan Etraf Derneği
Denizli – Avdan Platformu
Eskişehir – Eskişehir Etraf Muhafaza ve Geliştirme Derneği
Hatay – Antakya Etraf Muhafaza Derneği
İzmir – Ege Etraf ve Kültür Platformu
İzmir – Foça Etraf ve Kültür Platformu
Kahramanmaraş – Afşin / Elbistan Hayatı ve Doğayı Muhafaza Platformu
Karaman – Karaman Ekoloji Derneği
Muğla – İkizköy Etraf Komitesi
Muğla – Muğla Etraf Platformu
Sivas – Bakırtepe Etraf Platformu

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir