Ateş haber hep yanınızda

 1. Anasayfa
 2. »
 3. SAĞLIK
 4. »
 5. Yaz kazalarına karşı ebeveynler nasıl tedbir almalı?

Yaz kazalarına karşı ebeveynler nasıl tedbir almalı?

ateshaber ateshaber -
25 0

İSTANBUL (İGFA)- Çocuklar için yılın en keyifli periyodu parklarda ve kumsalda çokça oynayabildikleri yaz mevsimi oluyor. Çünkü tüm yıl vakitlerinin birçoklarını konutta geçiren çocuklar artık parklarda, deniz ve havuz kenarlarında gönüllerince oynamanın keyfini yaşayacaklar. Lakin, bu devirde çocuklarda düşme ve çarpma sonucu oluşan kırıklar, burkulmalar ile incinmeler yaz tatiline gölge düşürebiliyor. Bu nedenle ebeveynlerin çocuklarında ortopedik kazalar konusunda farkındalık yaratmaları ve gerekli tedbirleri almaları büyük değer taşıyor.

Acıbadem Dr. Şinasi Can (Kadıköy) Hastanesi Çocuk Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Kerim Sarıyılmaz, ebeveynlerin yaz aylarında gelişebilecek kazalara karşı güvenlik tedbirlerini kesinlikle gözden geçirmeleri gerektiğine dikkat çekti.

BİSİKLET ve PATEN KAZALARINA KARŞI NASIL TEDBİR ALINMALI?

Çocukların yaz aylarında en keyif aldıkları yaz aktivitelerinden biri olan bisiklet ve paten sürmek gerekli tedbirler alınmadığında önemli yaralanmalarla sonuçlanabiliyor.

 • Bisikletin çocuğunuzun uzunluğuna, kilosuna ve yaşına uygun olmasına ihtimam gösterin.
 • Çocuğunuz bisiklete binmeden evvel frenlerin çalışıp çalışmadığını denetim edin.
 • Baş yaralanmasını önlemek için bisiklet kullanırken kesinlikle kask takmasını sağlayın. Bilhassa yeni bisiklet ya da paten kullanmaya başlayan çocuklarda dizlik ve dirseklik üzere hami ekipmanlar kullanın.
 • Trafik kurallarını öğretin ve inançlı bisiklet sürme hünerlerini geliştirmesine yardımcı olun.

SU AKTİVİTELERİ KAZALARINA KARŞI NASIL TEDBİR ALINMALI?

Sıcak havalarda su aktiviteleriyle ilgili yaralanmaların da kesinlikle dikkate alınması gerekiyor. Çünkü yüzme havuzlarında kayarak düşme, suya yanlışlı dalma yahut suya çarpma sonrasında omurga, boyun, baş, kollar ile bacaklarda önemli burkulmalar ve kırıklar gelişebiliyor. Bunun içinde;

 • Çocuğunuz suya girmeden evvel derinliğini kesinlikle denetim edin.
 • Yüzme maharetlerini geliştirmesi için eğitim almasını sağlayın.
 • Su aktiviteleri sırasında güvenlik kurallarına uymasının değerini anlatın. Örneğin; havuz kenarlarında kayıp düşmeyi engellemek için ıslak yerde koşmamalı. Mümkünse terlik ya da kaymayı engelleyici çorap-patikler giymeli.

OYUN ALANI ve SPOR KAZALARINA KARŞI NASIL TEDBİR ALINMALI?

Yaz aylarında çocuklar en sık parklarda ve oyun alanlarında vakit geçiriyorlar. Yaz ayları, spor aktiflikleri için ülkü bir vakit Fakat güvenlik tedbirleri alınmadığı takdirde oyun alanları hayli tehlikeli olabiliyor.

 • Çocuğunuzu oyun alanlarında nezaret altında tutun
 • Oyun alanlarındaki oyuncakların gayesine uygun kullanılmasını sağlayın. Salıncak, kaydırak üzere çarpışma riski olan yerlerde daha dikkatli olun.
 • Yeri kauçuk yahut kum üzere yumuşak yüzeyden oluşan oyun parklarını tercih edin
 • Çocuğunuzun yaşına uygun oyun ekipmanlarını kullanmasını sağlayın.
 • Spora hazırlamak için ısınma ve germe antrenmanları yapmasını teşvik edin.
 • Tabanın yapılacak olan spora uygun olmasına dikkat edin. Örneğin beton taban futbolda düşme sonrasında yaralanma riskini arttıracaktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir