Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Türk Doğaltaş ihracatçıları Çin’den umutlu

Türk Doğaltaş ihracatçıları Çin’den umutlu

ateshaber ateshaber -
23 0

İZMİR (İGFA) – Türkiye’nin ihracatta yıldız kesimlerinden olan 2022 yılında 2,2 milyar dolarlık ihracat performansı ortaya koyan Türk doğal taş bölümü, en büyük ikinci ihraç pazarı Çinli alıcılarla 4 yıllık ortanın akabinde bir ortaya geldi.

23. Xiamen Memleketler arası Taş Fuarı’nda 174’ü yabancı olmak üzere 1308 firmanın iştirakiyle gerçekleştirildi.

Xiamen Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı’nın Türkiye Ulusal İştirak Tertibini uzun yıllardır olduğu üzere bu yıl da Ege Maden İhracatçıları Birliği yaptı.

Fuarda doğaltaşın yanı sıra, yapay taşlar, makina ve teçhizat, tasarım ve Türk taşlarının da yer aldığı doğal taş çeşitleri koleksiyon alanları ve sektörel medya stantları da yer aldı.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Lideri İbrahim Alimoğlu, “2022 yılında Çin’e doğal taş ihracatımız 419 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2023 yılı Ocak-Mayıs periyodunda ise 152 milyon dolarlık ihracat yaptık. Türkiye her Xiamen fuarında olduğu üzere bu sene de 60 firma ile en yüksek yabancı iştirakçi sayısına sahipti. 1746 m2’lik alanda 47 firma ile ulusal iştirak sağlayan ülkemizin yanı sıra fuara İtalya, Brezilya, Mısır, Brezilya ve Portekiz de ulusal iştirak tertibi düzenledi. Fuarı 4 günde toplam 139 bin 41 kişi ziyaret etti. Çinli ziyaretçiler 2019 yılına oranla yüzde 24 artarken yabancı ziyaretçiler de yüzde 50 artış gösterdi. 91 ülkeden ziyaretçi gelirken, başı çeken ülkeler Hindistan, Rusya, Güney Kore, Vietnam ve Malezya’ydı.” dedi.

TÜRK DOĞALTAŞLARI VR GÖZLÜK İLE TANITILDI

Başkan Alimoğlu, “Yenilenen dizaynları ile fuarın odak noktalarından olan Türk firma stantlarında sergilenen Türk doğaltaşlarımız ziyaretçilerden büyük ilgi gördü. Birinci günden fuarın son gününe kadar ağır ziyaretçi trafiğine sahne olan ihracatçılarımızın stantları hem eski ticari ilgileri canlandırmak için gelen müşterileri hem de yeni iş imkanlarına olanak sağlayacak ithalatçılar ile doldu. Xiamen Fuarı’nda Birliğimiz standında, dal paydaşlarına bir yandan VR gözlük ile maden ocağını sanal ortamda görme ve ocaktaki muhtemel risk faktörlerini uzaktan tanımlama eğitimi alma tecrübesi kazandırılırken başka yandan Amorf Tasarım Müsabakamız, sektörel etkinliklerimiz, ülkemiz ve bölümümüz tanıtıldı.” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir