Ateş haber hep yanınızda

 1. Anasayfa
 2. »
 3. SAĞLIK
 4. »
 5. Tatiliniz zehir olmasın! Tatilde ‘turist ishali’ olmayın!

Tatiliniz zehir olmasın! Tatilde ‘turist ishali’ olmayın!

ateshaber ateshaber -
23 0

İSTANBUL (İGFA) – 9 günlük Kurban Bayramı tatiline sayılı günler kaldı.

Tatili sağlıklı geçirmek için alınabilecek tedbirlerin olduğunu hatırlatan Anadolu Sıhhat Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko, “Tatillerde birçok insan turist ishali üzere sıhhat sıkıntılarıyla karşı karşıya kalabiliyor. Bu nedenle sıtma, sarı humma, kolera, hepatit A ve B, tifo, zatürre ve grip üzere hastalıklara dikkat etmek gerekiyor. Turist ishalinin yanı sıra tatilcilerin bu enfeksiyonlara yakalanmamak için önlemli olmaları önemli” açıklamasında bulundu.

Kronik hastalığı bulunanlara ve alerjisi olanlara bilhassa ikazlarda bulunan Doç. Dr. Elif Hakko, tatilde alınabilecek 8 tedbiri şu formda sıraladı:

 1. Diyabet, kalp, kanser üzere kronik hastalığı olan şahıslar riskli küme içerisinde yer alır. Birebir halde gebeler de öbür bireylere nazaran daha fazla risk taşırlar. Seyahate çıkacak kişinin sistemli kullandığı ilaçlar varsa seyahatten evvel bu ilaçlar kesinlikle denetim edilmeli.
 2. Akla gelen en sık enfeksiyonlar turist ishali, sıtma, sarı humma, kolera, hepatit A ve B, tifo, zatürre, griptir. Gidilecek lokasyona nazaran gerekli aşılar yaptırılmalı. Aşıların seçilmesi seyahat edilecek ülkeye, kişinin bağışıklık durumuna, daha evvel yapılmış aşılarına, şayet enfeksiyon edinilirse ciddiyetine, aşının kendisinin yapacağı yan tesirlere nazaran yapılır.
 3. Tatile gidecek kişinin varsa alerjisi olan ilaçları bir liste haline getirilerek yanında bulundurmalı.
 4. İshalden korunmak için eller sıkça yıkanmalı, kapalı şişelerdeki sular tercih edilmeli. Musluk suyu ve musluk suyundan yapılmış buzlu içecekler içilmemeli ve paketsiz açıkta yiyecekler ve deniz eserleri, pişmemiş etler, soyulmamış meyveleri soslar, salatalar üzere riskli olabilecek yiyeceklerden uzak durulmalı.
 5. İnançlı olmayan yerlerde dövme, akupunktur ve piercing yaptırmak Hepatit B, C, AIDS üzere kanla bulaşan hastalıkların görülme oranını arttırır. İğnelerin tek kullanımlık olmasına dikkat edilmeli.
 6. Hamileler için en uygun seyahat gebeliğin 3-6 ayı ortasıdır. Hamilelerin kayak, dalma, su kayağı üzere sporları yapmaları sakıncalıdır. Hamileler ve emziren bayanlar her ilacı rahatlıkla kullanamayacakları için ilaç seçiminde dikkatli olmak gerekir.
 7. Uzun seyahatlerde uzun periyodik hareketsizliğe bağlı bacaklarda pıhtılaşma yaygın görülen bir sıkıntıdır. Bilhassa yaşlı, kalp yahut şeker hastası bireylerde bu duruma rastlanır ve bu şahıslara de pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar verilir.
 8. Araç tutması ve jet lag de sıklıkla görülen ve seyahat kalitesini azaltan problemlerdir. Araç tutması olan şahıslar için seyahat öncesi alabilecekleri ilaçlar mevcuttur.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir