Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SAĞLIK
  4. »
  5. Tanınan kültür şiddete dayalı

Tanınan kültür şiddete dayalı

ateshaber ateshaber -
32 0

İSTANBUL (İGFA) – Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Çocuk ve Ergen Ruh Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Neriman Kilit, son yıllarda tanınan kültürün tesirleriyle giderek artan K-Pop akımınına değindi ve gençler üzerindeki olumsuz tesirlerine karşı ailere ihtarlarda bulundu.

Popüler kültürün coşkusal doyumunun, istek ile disiplin oyununu yasallaştırdığını lisana getiren Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Neriman Kilit, “Fanlar K-Pop müziklerinin manaları ve müzikçilerinin hayat öyküleri ile duruşlarına sembolik manalar yüklüyor. Bu durum gençlerin K-Pop müzikçilerinin hayatını ve niyetlerini hayat ideolojisi haline getirmelerini sağlıyor ve intihar üzere davranışların, tek cinsiyetlilik üzere bakış açılarının artmasına sebebiyet veriyor.” diyerek uyardı.

Popüler kültürün en çok müzik alanı üzerinde tesirli olduğunu lisana getiren Çocuk ve Ergen Ruh Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Neriman Kilit, “Dünyada geçmiş ve gelecekle ilgili verilebilecek çok sayıda tanınan kültür örneği var. Bu örneklerin birçok bir müziği, bir kıyafeti, bir kitabı ya da bir kelamı kapsıyor. Bir periyoda damgasını vuran Back Street Boys isimli Amerikalı gurubun müziklerine ve giysi biçimlerine gençlerin gösterdiği çok ilgi ve Güney Koreli müzikçi PSY’nin Gagnam Style müziği örnek gösterilebilir. Türkiye açısından baktığımızda da bir periyot Cem Karaca, Erkin Koray ve Moğollar kapitalist dünyada hal değiştiren tanınan kültür örneklerini oluşturmuştu. Yeniden bir periyot neredeyse dünyadaki her bireyin sanal bebek beslemesi de bir tanınan kültür örneğidir. Bir gün herkes on beş dakikalığına meşhur olacak kelamı de bir periyodun en çok kullanılan tanınan kültür alanının değerli bir sözüydü.” dedi.

Yasaklamaların işleri güzele götürmeyeceğinin altını çizen Kilit, çocuklara hepimizin hayran olduğu akımlar ve bireyler olabileceğini, bir noktaya kadar bunun olağan olduğu anlatmak gerektiğini söylüyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir