Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Aslan hissesi kruvaziyer turizmine

Aslan hissesi kruvaziyer turizmine

ateshaber ateshaber -
30 0

İSTANBUL (İGFA) – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın birinci çeyreğine ait Türkiye iktisadı büyüme sayısını açıkladı. TÜİK’in bilgilerine nazaran Türkiye iktisadı yılın birinci çeyreğinde yüzde 4 oranında büyüdü. Türkiye iktisadı, 2022’nin son çeyreğine nazaran ise yüzde 0,3 büyüdü.

SEKTÖRLER BAZINDA BÜYÜMEDE HİZMET DALI ÖNE ÇIKIYOR

GSYH’yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2023 yılı birinci çeyreğinde bir evvelki yıla nazaran zincirlenmiş hacim endeksi olarak; hizmetler yüzde 12,4, mesleksel, idari ve dayanak hizmet faaliyetleri yüzde 12,0, finans ve sigorta faaliyetleri yüzde 11,2, bilgi ve irtibat faaliyetleri yüzde 8,1, öbür hizmet faaliyetleri yüzde 7,8, inşaat yüzde 5,1, kamu idaresi, eğitim, insan sıhhati ve toplumsal hizmet faaliyetleri yüzde 3,6 ve gayrimenkul faaliyetleri yüzde 1,4 arttı. Tarım bölümü yüzde 3,8, sanayi ise yüzde 0,7 azaldı. Mevsim ve takvim tesirlerinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, bir evvelki çeyreğe nazaran yüzde 0,3 arttı. Takvim tesirinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi ise 2023 yılı birinci çeyreğinde bir evvelki yılın tıpkı çeyreğine nazaran yüzde 3,8 arttı.

Camelot Maritime İdare Konseyi Lideri Kaptan Emrah Yılmaz Çavuşoğlu, “2. ve 3. çeyrek büyümelerimizde aslan hissesi turizme, turizmde de kruvaziyer ve deniz turizmine ilişkin olacaktır. Uyuyan devi uyandırmalıyız. Deniz turizmindeki avantajları yanlışsız kullanmalıyız. 3 tarafı denizlerle çevrili, kadim Anadolu topraklarının cömertliğini verimli kullanmalıyız. Denizcilik bakanlığı derhal kurulmalıdır. Denize karadan bakmamalıyız. Denizin daha çok içinde, hatta en derininde yer almalıyız” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir