Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SAĞLIK
  4. »
  5. Kurban Bayramı’nda nasıl beslenmeliyiz?

Kurban Bayramı’nda nasıl beslenmeliyiz?

ateshaber ateshaber -
36 0

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin “Anne Kent Sağlıklı Hayat Projesi’nde” yer alan iştirakçilere Kurban Bayramı’nda sağlıklı beslenmede dikkat edilmesi gereken mevzular hakkında seminer verildi.

Aile bireylerinin bir ortaya geldiği, birbirinden lezzetli klasik yemekler eşliğinde hasret giderildiği bayramda, yemeklerin yanlışsız biçimde tüketildiği vakit yalnızca ruhumuza değil vücudumuza de âlâ geleceğine vurgu yapıldı.

YİYECEKLER HAKİKAT FORMDA VE ÖLÇÜDE TÜKETİLMELİ

Gebze’de bulunan Anne Kent Merkezi Gelincik ve Defne Tesisleri’nde ağır bir iştirakle gerçekleşen program yaklaşık 2 saat sürdü.

Daha keyifli ve daha sağlıklı bir bayram geçirmenin dikkatli beslenme ile olacağına vurgu yapan Büyükşehir diyetisyenleri, kalp-damar, diyabet, hipertansiyon ve böbrek hastalarının risk altında bulunduklarını söz etti. Sağlıklı bireylerin dikkatli beslenmediğinde ise sindirim sorunu, midede şişkinlik, ağrı, kabızlık, kalp çarpıntısı ve tansiyon yükselmesi üzere sıhhat pürüzleri ile karışılabilecekleri belirtildi.

ETLER EN AZ 24 SAAT BEKLETİLMELİ

Bayram sabahı kurban kesme telaşı ile kahvaltı öğününün atlanabildiği hatırlatılan seminerde, kahvaltı öğününün sağlıklı bir gün geçirmek için kıymetli olduğu belirtildi.

Seminerde, “Kurban Bayramı’nda kahvaltı çoklukla kavurma eşliğinde yapılır. Meğer etin kesildikten sonra çabucak tüketilmesi gerçek değildir. Mevt katılığı nedeniyle et bu esnada gereğince lezzetli ve yumuşak olmaz, pişme müddetini uzatır. Sindirim ile ilgili sorunlara neden olabilir. Bu nedenle etler en az 24 saat bekletilmeli ve daha sonra tüketilmelidir. Et tüketimini başka günlere bırakıp, birinci gün yumurta, peynir, söğüş sebzeler, taze yeşillikler, tam tahıllı ekmek üzere besinlerle sağlıklı bir kahvaltı tercih edilmelidir. Öteki günlerde ise şayet et tüketecekseniz yanında birebir besin kümesinden olan peynir ve yumurtayı tüketmemeniz gerekmektedir. Yeniden söğüş sebzeler ve tam tahıllı ekmekle bir arada etinizi tüketebilirsiniz” sözlerine yer verildi.

KURBAN ETLERİ NASIL SAKLANMALIDIR?

Seminerde, kurban eti saklamanın püf noktaları da anlatıldı. Bu bağlamda iştirakçilere, “Kesilen etlerin korunması ve saklanması insan sıhhati açısından çok değerlidir. Kurban etleri, büyük modüller formunda değil, birer yemeklik olacak halde kıyma, kuşbaşı üzere küçük modüllere ayrılarak buzdolabı poşetine yahut yağlı kağıda sarılmalı ve buzdolabının buzluk kısmında yahut derin dondurucuda saklanmalıdır. Etler buzdolabında -2 santigrat derecede 1-2 hafta, derin dondurucuda ise -18 santigrat derecede 3-6 ay saklanabilmektedir. Etlerin dondurulduktan sonra tekrar çözünmesi birtakım “mikroorganizmalar” için üreme ortamı oluşturur. Etin çabuk çözünmesi gayesiyle uygulanan kalorifer, soba üzerinde çözünme, oda sıcaklığında bekletme üzere formüller, insan sıhhati açısından tehlikeli sonuçları da beraberinde getirmektedir. Buzdolabının alt bölmesinde çözünmesi sağlanmalıdır. Çözünen et çabucak pişirilmeli ve tekrar dondurulmamalıdır” bilgisi verildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir