Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Topraksız Tarım teknolojiyle üretilecek

Topraksız Tarım teknolojiyle üretilecek

ateshaber ateshaber -
27 0

MERSİN (İGFA) – Mersin Büyükşehir Belediyesi Bayan ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı Tarsus Bayan ve Çocuk Bilim Teknoloji Atölyesi’nde çocukların ve gençlerin, geleceğin teknolojilerini öğrenmeye yönelik çalışmalarının yanı sıra, üretim odaklı faaliyetleri de tüm süratiyle devam ediyor.

Robotik kodlama eğitimlerinden üç boyutlu dizayna kadar, kadro halinde çalışmalara imza atılan Tarsus Bayan ve Çocuk Bilim Teknoloji Atölyesi’nde, yeniden lise öğrencilerinin oluşturduğu kümeye ‘Topraksız Tarım Uygulamaları’ öğretiliyor. Atölye Ünite Sorumlusu Emre Aşkın nezaretinde yürütülen projede marul yetiştiren öğrenciler, eserlere ihtimamla bakıyorlar.

Kısa bir müddet evvel başlayan çalışma sonucunda ekilen marullar büyümeye başlarken, iştirakçi öğrencilere meskende de tarım yapılabileceği gösteriliyor. Gençlere tarımı sevdirmeyi amaçlayan projede, teknolojik yenilikler de uygulamalı halde anlatılıyor.

Eylül Tutak: “Topraksız tarım, iktisada önemli katkı sağlayabiliyor”

Projede yer alan lise öğrencilerinden Eylül Tutak, topraksız tarımda yıl boyunca üretim yapılabildiğine vurgu yaparak, “Topraksız tarım yıl boyunca üretim sağlayabildiği için, randımanı yüksek ve kaliteli eserler elde edebiliyoruz. Hatta iktisada de önemli manada katkı sağlayabiliyor. Bu manada da dünyadaki değerli üreticiler, ürettikleri eserlerin yüzde 85’ini ihraç edebiliyorlar. Topraksız tarım konutlara de katkı sağlıyor. Bu sayede daha az maliyet kullanarak üretim yapabiliyoruz” diye konuştu.

Naz Yiğit: “Yenilikçi bir çalışma”

Hidroponik olarak da isimlendirilen topraksız tarım çalışmasında bulunmaktan memnun olduğunu kaydeden Naz Yiğit, “Hidroponik tarımın temel prensibi, bitkilerin muhtaçlık duydukları besinleri topraktan alması değil, özel solüsyonlardan alacakları biçimde pozisyonlandırmak ve yetiştirmektir. Bu kolaylık sağlıyor. Yani yenilikçi bir çalışma. Bilim alanında da değerli bir şey olduğu için memnunluk duydum” sözlerini kullandı.

Hüseyin Patlak: “Daha kısa müddette, daha fazla randıman alabiliyoruz”

Topraksız tarımın klasik tarımdan farklı yanlarını belirten Hüseyin Patlak, “Topraksız tarım sayesinde daha kısa müddette ve daha verimli eser alabiliyoruz. Biz burada borulara marullarımızı yerleştirdik ve köklerine daima su gidiyor. Bunu su motorumuzla yapıyoruz. Zira daima periyot daim olması gerek. Olmazsa, yosunlaşma meydana gelir. Ve bunlara ek olarak güneş de gerekli. Esasen dışarıda olduğu için güneşi kâfi bir derecede alıyor” dedi.

Furkan Erkaya: “Büyükşehir bizim yolumuzu açıyor”

Topraksız tarım kitlerinin daima olarak bakımlarını yaptıklarını kaydeden Furkan Erkaya ise, “Mersin Büyükşehir Belediyesi, bizlere topraksız tarım kitlerini sağlıyor. Bu projeleri bize kazandırarak, bu maliyetli materyalleri bize temin ederek dayanak çıkıyorlar ve bizim yolumuzu açıyorlar. Biz de bu bağlamda onlarla birlikte yürüyor ve projeleri ilerletmeye çalışıyoruz” biçiminde konuştu.

Menekşe Dağtekin: “Daha birçok çalışmamız olacağından eminim”

Projeye yeni dahil olan Menekşe Dağtekin, “Atölyeye yeni geldim, yeni başladım. Buraya gelmekten çok memnunum. Küme arkadaşlarımla bir arada bu çalışmayı yapmaktan gurur duyuyorum. Daha birçok çalışmamız olacağından eminim, teşekkür ediyorum” tabirlerini kullandı.

Emsal Ağırbaş: “Şu an yazılıma odaklıyım”

6 aydır atölye çalışmalarına katıldığını ve ileride seçeceği mesleği şimdiden başında tasarladığını belirten Emsal Ağırbaş ise, “6 aydır atölyedeyim. Burada oyun geliştirme, robotik kodlama, 3D tasarım üzere bahislerde ilerleme kaydettim. Birçok yere gittik ve müsabakaya katıldık. Samsun’da güç mükafatı aldık. Daha evvel yazılımla ilgili hiçbir şey düşünmüyordum. Lakin buraya başlayınca yazılıma geçiş yapmayı düşündüm. Şu an yazılıma odaklıyım” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir