Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SAĞLIK
  4. »
  5. Kediler için sıhhat denetimleri şart!

Kediler için sıhhat denetimleri şart!

ateshaber ateshaber -
31 0

İSTANBUL (İGFA) – Dünyada her 10 kediden sırf 4’ü sistemli sıhhat denetimlerinden geçiriliyor. Kedi sahipleri, kedilerini sırf hastalandığında yahut yaralandığında veteriner kliniğine götürdüklerini belirtirken, Türkiye’deki kedi sahiplerinde de maalesef emsal bir durum kelam konusu.

Royal Canin tarafından gerçekleştirilen araştırmalara nazaran, günümüzde her 3 kedi sahibinden 1’i kedileri hastalık semptomu göstermesine karşın kedilerini çabucak sıhhat denetimlerinden geçirmediğini belirtiyor. Hastalık semptomlarının müdahale edilmediği takdirde kendi kendine geçeceğine inanılması ve veteriner klinik ziyaret sürecinin kediler ve sahipleri için gerilimli bulunması, sistemli sıhhat denetimlerinin ertelenmesinin gerisindeki temel etkenler ortasında yer aldı.

ULUSAL FARKINDALIK KAMPANYASI

Royal Canin Türkiye tarafından düzenlenen “Kedinizi Veteriner Tabibine Götürün” toplumsal farkındalık kampanyası, bu yıl 16 Haziran-14 Temmuz tarihleri ortasında hayata geçiriliyor.

İstanbul Veteriner Doktorlar Odası (İVHO), Kedici Veteriner Doktorlar Derneği (KEDVET), Kedi Hekimliği Derneği (KHEDİ), Klinisyen Veteriner Doktorlar Derneği (KLİVET), Küçük Hayvan Veteriner Doktorları Derneği (KHVHD) ve Acil Veteriner Tabipleri Derneği’nin (TuVECCA) program ortakları ortasında yer aldığı kampanya, hayvan sahiplerini kedileri için tertipli sıhhat denetimleri planlamaya teşvik ederken gözetici hekimlik uygulamalarının ehemmiyeti konusunda farkındalık yaratmayı ve kedilere yönelik sıhhat hizmetlerini uygunlaştırmayı amaçlıyor.

“Hayvanlar için Daha Yeterli Bir Dünya vizyonumuz kapsamında sekiz yıldır yürüttüğümüz kampanyamız ile her yıl binlerce hayvan sahibi ve kedilerinin ömrüne dokunuyoruz” diyen Royal Canin Türkiye Ülke Müdürü Aslı Çelikkol, “Hayvan sıhhati, memnunluğu ve refahında kilit rol oynayan veteriner doktorlarımız, hayvanlar ve sahipleri için yarattığımız bedel dünyasının merkezinde bulunuyor. Bu projemizde de bilgi ve tecrübeleri ile bize değerli meslek örgütleri ve dernekler eşlik ediyor. Hayvan sahiplerini bilgi ile desteklemek bizim önceliğimiz. Hayata geçirdiğimiz bu toplumsal farkındalık kampanyası ile birlikte, kedilerin yavruluk devrinden itibaren nizamlı veteriner kliniği ziyaretlerine başlamasını teşvik ediyoruz” diye konuştu.

HER 10 KEDİ SAHİBİNDEN 8’İ, KLİNİK ZİYARET SÜRECİNİ GERİLİMLİ BULUYOR

Araştırma sonuçlarına nazaran; kedi sahiplerinin veteriner klinik ziyaret sürecinde en çok zorlandıkları husus, muayene öncesi ve sırasında kedilerinin ve münasebetiyle kendilerinin yaşadıkları gerilim. Her 10 kedi sahibinden 7’si ise, daha kolay olması halinde kedilerini daha sık tertipli sıhhat denetimlerinden geçireceklerini belirtiyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir