Ateş haber hep yanınızda

 1. Anasayfa
 2. »
 3. SAĞLIK
 4. »
 5. Bayramda et tüketirken ciğerinizden olmayın!

Bayramda et tüketirken ciğerinizden olmayın!

ateshaber ateshaber -
34 0

İSTANBUL (İGFA) – Uzmanlara nazaran Kurban Bayramı’nı sağlıklı ve rahat geçirebilmek için günlük et tüketimine dikkat edilmesi ve çoka kaçılmaması gerekiyor.

Fazla et tüketimi karaciğer yağlanmasına sebep olurken uzun vadede sessiz katil olarak bilinen NASH hastalığını ortaya çıkarabiliyor.

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Uzman Diyetisyen Ebru Çağıl, sağlıklı beslenmeyle ilgili bilgiler aktardı, bilhassa devedikeni, zerdeçal ve kolin içeren fitoterapötik desteklerin kullanımını önerdi.

Karaciğer işlevlerinin bilhassa Kurban Bayramı devrinde olumsuz etkilenmesinin önüne geçmek için kolay önlemlerin kâfi olduğunu lisana getiren Çağıl, şu tekliflerde bulundu:

 1. Öncelikle et tüketimi kızartma, kavurma formunda değil, haşlama, ızgara, buğulama pişirme metotlarıyla tercih edilmeli.
 2. Lifler, kan kolesterol düzeyleri ve sindirim sisteminin olağan işlevinde kalması için değerli. Ancak Kurban Bayramı’nda lif tüketimi de azalır. Bu sebeple ızgara et yanında salata tercih edilmesi yanlışsız bir yaklaşım olacaktır.
 3. Kahvaltı et ile başlamamalı, bayramda olağan kahvaltı tertibi ile ilerlenmeli.
 4. Etler, kurban kesildikten sonra çabucak tüketilmemeli, kesinlikle dinlendirilmeli.
 5. Bayramda da hareketsiz kalmamak gerekir. Yapılan fizikî aktiviteler, kan şekeri istikrarında ve sindirim fonksiyonlarının daha sağlıklı gerçekleşmesinde kıymetlidir.
 6. Bayramda sıvı tüketimi ihmal edilmemeli. Çay, kahve sonlandırılıp su tüketimi artırılmalı.
 7. Ağır et tüketimi bilhassa karaciğer işlevlerini etkileyeceğinden, karaciğeri standardize bitki özütleriyle desteklemek çok değerli. Bilhassa standardize devedikeni ve zerdeçal; kolesterol düzeylerinin düşürülmesine, karaciğer enzimlerinin düzenlenmesine yardımcı olur ve karaciğer dokularının kendini yenileme kapasitesini artırır. Antioksidan ve antienflamatuar özellikleriyle et tüketiminin ağır olduğu bu periyotta karaciğeri oksidatif gerilime karşı korur. Yalnız her deve dikeni birebir etkiyi göstermez, kullanacağınız deve dikeninin içerisindeki silibin oranı %80 olmalıdır. Kolin takviyesi ise karaciğerin olağan işlevlerinin korunmasına yardımcıdır. Bu üç faal takviyenin bir ortada bulunduğu standardize eserleri kullanmanızı öneririm.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir