Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SAĞLIK
  4. »
  5. Acillerde ‘Vertigo’ şikayetleri artış gösterdi

Acillerde ‘Vertigo’ şikayetleri artış gösterdi

ateshaber ateshaber -
33 0

KONYA (İGFA) – Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen sarsıntıların akabinde sarsıntı bölgesinde acile başvuran hastalarda psikojen ve anksiyeteye bağlı olarak Vertigo şikâyetlerinin arttığı görüldü.

Konya Kızılay Hastanesi Nöroloji Uzm. Dr. İlker Bebek, şahıslarda görülen Vertigo hakkında açıklamalarda bulundu.

VERTİGO GÖRÜLME SIKLIĞI ARTIŞ GÖSTERDİ

Uzm. Dr. Bebek, “Depremden sonra olan psikojen ve anksiyeteye bağlı vertigo hastalarımızın sayısı epey arttı. Bu sebeple psikojen hastalıklara, anksiyeteye yönelik tedavileri öbür vertigo tedavilerimize ek olarak tercih ediyoruz. Hastalar acil servislere, dururken hareket ediyormuş hissi, etrafın dönmesi hissi ya da ayağının altından yer kayıyormuş hissi üzere hastadan hastaya değişen şikâyetlerle geliyor” dedi.

Vertigonun hayat kalitesini düşüren değerli bir sorun olarak karşımıza çıktığını söyleyen Uzm. Dr. Bebek, “Dünya nüfusunun çabucak hemen ’unun etkilendiği bu hastalıktan erkeklere nazaran bayanlar daha çok etkilenmektedir. En sık müracaat sebeplerinden olan vertigo genelde beynin kan dolanımında bir yetersizlik olduğu durumlarda görülen baş dönmesi (Santral Vertigo) ve kulaktaki istikrar merkezinin etkilenmesine bağlı olarak istikrarın bozulması (Periferik Vertigo) olarak ikiye ayrılır. Bunun yanında Kalp ve Damar sistemi hastalıkları, Metabolizma hastalıkları da nedenler ortasındadır. İnme, Migren, Beyin tümörleri üzere beyinle ilgili nedenler yanında âlâ huylu pozisyonel baş dönmesi (Benign pozisyonel Vertigo) ve iç kulaktaki çok basınç (Meniere) üzere nedenler arasındadır” diye konuştu.

VERTİGOYU İLACA MUHTAÇLIK DUYMADAN TEDAVİ ETMEK MÜMKÜN

Vertigonun nedenini araştırmak ve patolojinin ortaya konması için multidisipliner bir yaklaşım ve kapsamlı tetkikler gerektirdiğini belirten Uzm. Dr. Bebek, “İyi huylu pozisyonel baş dönmesinin (Benign pozisyonel Vertigo) en sık görülen vertigo nedeni olduğunu söyledi. Uzm. Dr. Bebek, “İç kulaktaki istikrar organından beyne sinyal taşıyan istikrar hududunun iltihaplanması ile karakterize olan iç kulak enfeksiyonu (vestibüler nörit) iç kulak su basıncının artmasıyla (Meniere) kulak kaynaklı vertigo nedenleri ortasındadır. Gerekli muayeneleri tamamlanan ve güzel huylu pozisyonel baş dönmesi teşhisi konan hastalara baş dönmesi için kimi hareket tedavileri yapılır ve genelde ilaç tedavisinde muhtaçlık duymadan tedavisi tamamlanmış olur” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir