Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Yapay zekalı oyuncaklar geliyor! Çocuklar tehlikede mi?

Yapay zekalı oyuncaklar geliyor! Çocuklar tehlikede mi?

ateshaber ateshaber -
24 0

Yapay zekalar artık oyuncak sektörüne dahil ediliyor. Dünyanın en büyük oyuncak üreticilerinden birinin yöneticisi, çocuklara hikaye okuyabilen ve “konuşabilen” yapay zekalı oyuncak ayıların 2028’te piyasaya çıkacağını dile getirdi. Çocuklara potansiyel olarak arkadaş olabileceğini de ifade etti.

Hikaye yaratabilen yapay zeka destekli oyuncak ayı gerçek oluyor

VTech Holdings CEO’su Allan Wong, yapay zekanın oyuncak dünyasına çok yakında adapte olacağını düşünüyor. ChatGPT gibi gelişmiş yapay zeka araçlarının oyuncak ayılara dahil edilmesiyle birlikte, bu sektörde de devrim yaşanacak.

Wong’a göre bu oyuncaklar, ebeveynler tarafından özelleştirilebilen hikayeler oluşturabilecek. Ayrıca çocukla ilgili kişisel bilgileri kullanarak eğitimine katkı sağlayacak. Ancak VTech Holdings CEO’su, gizlilik ve yapay zekanın yanlış kullanımı hakkında endişelerin de yerinde olduğunu kabul etti.

Wong’un tahmini, 2028 yılına kadar yapay zeka destekli oyuncakların piyasaya sürüleceği yönünde. Ancak bu oyuncaklar sadece kitap okumayacak. Çocuğun ihtiyaçlarına uygun cevaplar verebilmek ve karakterini geliştirebilmek için çocuğun adını, günlük aktivitelerini, okulunu öğrenecek.

Yapay zeka destekli oyuncaklar, ilk aşamada çocuklara eğitici cevaplar verecek. Bu sayede çocuğa göre kişiselleştirilmiş bir arkadaşlık da sunulacak. Bu sayede çocuk hem bir arkadaş edinmiş olacak hem de eğitimine katkıda bulunacak.

Wong, yapay zeka teknolojisinin henüz oyuncaklarda kullanılması için yeterli seviyede olmadığını kabul etti. Ancak VTech’in gizlilik standartlarını korurken yapay zekayı oyuncaklara dahil etmeyi araştırdığını dile getirdi.

Peki sizler yapay zekalı oyuncak hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir