Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. ChatGPT yasaklanır mı? ‘Veri hırsızlığından’ dava açıldı

ChatGPT yasaklanır mı? ‘Veri hırsızlığından’ dava açıldı

ateshaber ateshaber -
58 0

ChatGPT’nin geliştiricisi OpenAI için yeni bir dava açıldı. Microsoft’un da sanık olarak yer aldığı dava, OpenAI’nin yapay zekasını eğitmek için “çalıntı veri” kullandığını iddia ediyor. Şirketin ChatGPT 3.5, ChatGPT 4, DALL-E ve VALL-E gibi modelleri ücretsiz veriler ile geliştirerek para kazandığı bildirildi.

OpenAI için “verilerimiz ücretsiz kullanıldı” davası

ABD’de görülen yeni dava, OpenAI’ın başına bela olacak gibi görünüyor. Davacılar, çocuklar dahil olmak üzere dünya çapındaki her yaştan milyonlarca kişiye ait bilgilerin yapay zekayı eğitmek için kullanıldığını söyledi. İnsanlar tarafından platformlarda yazılan yorumların ve mesajların ChatGPT’ye insan dilini öğrettiği belirtildi.

Davacılar ayrıca OpenAI’ın kullanıcıların rızası olmadan internetten büyük miktarda kişisel veri topladığını iddia ediyor. 157 sayfalık dava, şirketin sosyal medya gönderileri, tanımlama bilgileri, tuş vuruşları, ödeme bilgilerini topladığını söylüyor.

Dosyada birçok sosyal medya platformundan örnek verildi. Snapchat’ten fotoğraflarla ilgili verilerin, Spotify’dan müzik tercihlerinin ve Stripe’tan ise finansal bilgilerin toplandığı dile getirildi.

Buna göre şirketin kaynaklarını ve verileri nasıl kullandığına dair şeffaflık talep edildi. Ayrıca verilerinin izinsiz kullanıldığı iddiasıyla tazminat istendi. OpenAI’ın internette ücretsiz olarak verilerin “yasadışı” kullanmasına son vermesi gerektiği de bildirildi.

Davayla ilgili olarak OpenAI’dan herhangi bir açıklama gelmedi. Ancak şirketin karıştığı ilk suçlama bu değil. Daha önce ChatGPT’nin bir kişi hakkında yanlış bilgi üretmesiyle nedeniyle dava açılmıştı. Avustralya’da görülen davaya göre ChatGPT, yanlış bilgi üreterek Belediye Başkanın hapse atıldığını söyledi. Ancak bu durum gerçek değil.

Peki sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir