Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SAĞLIK
  4. »
  5. Şok diyetlere dikkat!

Şok diyetlere dikkat!

ateshaber ateshaber -
26 0

İSTANBUL (İGFA)- Yaz mevsimine adım atılan bu devir ile başlayan fit olma telaşı, kısa müddette süratli kilo kaybı isteği ve gerçekçi olmayan beden yükü beklentisi bireyleri şok diyetlere yönlendiriyor.

Oysaki diyet programlarının bireyin sıhhat durumu, beslenme alışkanlıkları, sosyo ekonomik seviyesi, fizikî aktivitesi üzere pek çok faktör göz önünde bulundurularak oluşturulması gerekiyor.

Uygulanan diyette rastgele bir besin öğesinin yokluğunun yahut beden ihtiyaçlarının çok altında bulunmasının, öteki besinlerin biyoyararlılığını ya da metabolizmasını olumsuz etkileyebileceğini belirten Bayındır Kavaklıdere Hastanesi Beslenme ve Diyet Kısmından Dyt. Esra Örün İncekara, sıklıkla başvurulan diyetleri anlattı.

ATKİNS DİYETİ, KALP DAMAR SIHHATİNİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

Sıklıkla tercih edilen diyetlerden olan Atkins diyetini düşük karbonhidrat, yüksek protein alımı olarak özetleyen Dyt. Esra Örün İncekara “Atkins diyeti bilhassa başlangıç etabında ağız kokusuna, mide bulantısına ve baş ağrısına neden olabiliyor. Diyet, süratli kilo kaybı sağlıyor lakin doymuş yağ alımı %23 civarında olurken, toplam yağ alımı gücün %50’sini aşabiliyor. Bu da kalp damar sıhhati için risk oluşturuyor” dedi.

GLUTENSİZ BESLENME SIHHATE ZİYAN VERİYOR

Son vakitlerde moda olan beslenme modellerinden bir olan glutensiz beslenme hakkında kelam eden Dyt. Esra Örün İncekara “Gluten bilindiği üzere buğday, arpa ve çavdar üzere birtakım tahıllarda doğal olarak bulunan bir proteindir. Çölyak hastalığı dışında glutene karşı rastgele bir hassasiyetiniz yok ise büsbütün glutensiz beslenmek yanlıştır. Zira, hakikat bir karbonhidrat kaynağı beden için güç sağlar ve lif posa muhtaçlığını giderir. Ayrıyeten B kümesi vitaminleri tahıllarda daha yüksektir” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir