Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SAĞLIK
  4. »
  5. Podoloji ile sağlıklı ve bakımlı ayaklar

Podoloji ile sağlıklı ve bakımlı ayaklar

ateshaber ateshaber -
25 0

BALIKESİR (İGFA) – Podoloji biliminin ayak sıhhati ve hastalıklarıyla ilgilenen, yardımcı tedavi ve bakım hizmeti sunan bir sıhhat alanı olduğunu tabir eden Podolog Unsurum Kuruoğlu, nasır, topuk çatlağı, tırnak batması üzere ayaklarda görülen meselelerin, kişinin hayat kalitesini düşürüp psikolojisini bozabildiğini, ayaklarda sık görülen bu sorunların ayak sıhhati konusunda tecrübeli uzmanlar tarafından uygulanan tedavilerle kolay kolay giderilebildiğini söyledi.

Ayak sorunlarının bedenin öteki bölgelerine tesir ettiğini ve bu sorunlarla başa çıkmak için önceliğin sağlıklı ayaklar olduğunu belirten Kuruoğlu, podolojinin kişinin tedavi sürecinde oluşabilecek potansiyel komplikasyonların önlenmesine yardımcı olacağını aktardı.

Özellikle diyabet hastalarında korkulan bir tablo olan, ayak yaralarının önlenmesi için süreçler yapıldığını belirterek kelamlarına devam eden Kuruoğlu, “Ayak yaraları hem hastalar hem de hasta yakınları için ağır bir tablo oluşturabilir. Bu yaralar tedavi edilmezse, uzun vadede uzuv kayıplarıyla sonuçlanabilir. Tertipli ayak bakımı ve denetimlerini yaptıran diyabetli bireylerde yara açılma riski düşmektedir.” dedi.

Başparmak çıkıntısı rahatsızlığının olağanda düz olması gereken ayak başparmağımız Halluks valgus deformitesinde ikinci parmağa yani dış tarafa gerçek istikamet değiştirmesiyle oluştuğunu söz eden Podolog Unsurum Kuruoğlu, parmak ortası makara, uygun ayakkabı, silikon takviye eserler, gece ateli ve uygun antrenmanların bu hastalığın ilerlemesini durdurmada büyük değer taşıdığını söylerken tüm bu kollayıcı ve tedavi seçeneklerinin uzman tabip görüşüyle birlikte yürütülmesi gerektiğini vurguladı. Bu rahatsızlığın vaktinde tedbir alınmaması ve tedavi edilmemesinin sonucunda başparmağın ikinci parmağın altına kayabileceğini ve ayak basınç noktaları değiştiği için nasırlar oluşabileceğini de kelamlarına ekledi.

BATIK TIRNAK OLUŞUMU ENGELLENEBİLİR

Batık tırnak oluşumunu engellemede en kıymetli etkenin yanlışsız ayakkabı seçiminin yanında tırnakların hakikat kesilmesi, ayakların darbe ve travmalardan korunması olduğunu söyleyen Kuruoğlu, ayaklarda bir rahatsızlık hissedildiği anda vakit geçmeden bir podoloğa başvurulması gerektiğini belirtti. Bunun yanı sıra tırnak çekimi sürecinden sonra da tırnak yatağının uzamasının periyodik bir süreç olduğunu bu yüzden sağlıklı bir sonuç için tırnağın uzama sürecinin bir podolog nezaretinde takip edilmesi gerektiğini belirtti.

Kuruoğlu, yalnızca ayaklarda görülen meseleler için değil sorunsuz ayaklara sahip olan bireylerin de pedikür yerine medikal ayak bakım için tabibe müracaattan da podoloğa başvurabileceğini belirterek kelamlarına son verdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir