Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Musk endişelendirdi: Starlink artık askeriyede kullanılacak!

Musk endişelendirdi: Starlink artık askeriyede kullanılacak!

ateshaber ateshaber -
32 0

Starlink’in uydudan internet sunma çabası, dünya çapında askeri birlikleri de harekete geçirdi. Japonya’dan gelen son açıklamaya göre, Japonya Savunma Kuvvetleri Mart ayından bu yana uydu internet hizmetini test ediyor. Starlink’in halihazırda Ukraynalı birlikler tarafından da kullanıldığını hatırlatalım.

Japonya ordusu Starlink ile iletişim kuruyor

Japonya Savunma Bakanı Yasukazu Hamada; kara, hava ve deniz birliklerinin daha güçlü bir iletişim kurabilmesi için Starlink’i kullanmak istediklerini söyledi. Savunma Bakanı ayrıca, testin sonuçlarına göre bakanlığın Starlink’i güçlendirmek için çalışabileceğini de belirtti.

Japonya’nın amacı ise gelecek yıl Nisan ayına kadar Starlink’i tamamen askeri birliklerine entegre olmasını sağlamak. Japonya’nın sabit yörüngedeki iletişim uydularıyla birlikte çalışacak Starlink uyduları, alçak yörüngede bir takımyıldızı oluşturacak.

Paylaşılan raporlara göre Starlink, Japonya’da yaklaşık 10 noktada test ediliyor. Alçak yörüngede faaliyet gösteren 3700 uyduya sahip olan Elon Musk’ın internet firması, Rusya ile savaş halinde olan Ukrayna’da önemini kanıtladı.

Öte yandan Elon Musk, Starlink’in maliyetlerini süresiz olarak karşılayamayacaklarını belirterek Pentagon’dan yardım ödemesini talep etti. Rusya ise Starlink’in savaş alanında kullanılmasını eleştirdi ve engellemeye çalıştı. Ancak somut bir adım atılamadı.

Daha önce Rusya ve Çin, ulusal güvenliğe tehdit oluşturmaları halinde Starlink uydularının devre dışı bırakılabileceğini açıkladı. Japonya’nın ise tam tersi şekilde Starlink’i benimsemek istediğini belirtmek gerekiyor. SpaceX ve Japonya arasındaki anlaşmanın detayları ise şimdilik belirsizliğini koruyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir