Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Le Mans 24 saat yarışlarının kaderi değişiyor: Toyota’dan hidrojen konsepti!

Le Mans 24 saat yarışlarının kaderi değişiyor: Toyota’dan hidrojen konsepti!

ateshaber ateshaber -
26 0

Otomotiv endüstrisi geliştikçe değişiyor. Tabi bu değişim endüstri ve müşteri kitlesindeki değişimlerin ardından motor sporlarını da etkiliyor. Le Mans 24 saat yarışlarını duymayan yoktur. Endüstrideki çevrecilik ve sıfır emisyon hedefleri doğrultusunda değişen yarış sistemi için Toyota yeni bir konsept tanıttı. İşte Japonların hidrojen yakıtı ile çalışan yarış otomobili Toyota GR H2!

Toyota’dan hidrojen ile çalışan yarış arabası GR H2!

Otomotiv endüstrisi son yıllarda tam kapsamlı elektriklenme yoluna girmiş bulunmakta. Günden güne markalar içerisinde içten yanmalı motorların sonu geliyor ve yerini elektrikli otomobiller alıyor. Buna ek olarak elektrikli otomobil piyasasında neredeyse her gün yeni bir marka doğuyor.

Tabi bu değişim karşısında motor sporları da sessiz kalmıyor. Efsanevi 24 saat yarışları olan Le Mans’ta gerekli dönüşümleri gerçekleştiriyor. Yıllardır kesintisiz şekilde devam eden ve markaların dayanıklılıklarını kıyasladığı Le Mans yarışlarında hidrojen yakıtlı çevreci otomobiller için de yeni bir kategori açıldı.

Bu kategoride sadece hidrojen yakıtları ile çalışan otomobiller yer alacak. Yani bol gürültülü ancak tam çevreci bir konsept. Neden elektrikli otomobillere bir kategori açılmıyor sorusunun cevabına gelirsekte aslında sebep basit. Elektrikli otomobillerin, güncel şartlarda, menzilleri yeteri kadar uzun değil. Yani 24 saatlik bir yarışı kesintisiz şekilde yürütemeyeceklerdir.

Toyota ise Le Mans Hidrojen yarışı için yeni yarış konseptini tanıttı. Araç konseptinin ismi GR H2. Marka araçla ilgili herhangi bir teknik detay vermedi. Yani aracın kaç hp güç ürettiğini veya maksimumum kaç kilometre hızla gidebildiğini bilmiyoruz. Toyota yarışlar için hazırladığı otomobili hakkında rakiplerine karşı üstünlük kurmak amacıyla bilgi vermemiş olabilir. Bu gayet makul bir sebep.

Toyota, yarışa hazır bir GR H2’nin piste çıkıp çıkmayacağını veya ne zaman çıkacağını söylemiyor. Marka sadece GR H2 adlı makinenin “gelecekteki rekabet” için üretildiğini söylüyor. Ancak Toyota bir sonraki Le Mans yarışında GR H2 ile pistte olursa çokta şaşırmamamız gerektiğini önceden belirtelim.

Şirketin çevreci yarış otomobili geçmişine bakarsak aslında bu konuya yabancı değiller. Toyota 2021 yılında beri Japonya’nın Super Taikyu adlı yarış serisinde tamamen hidrojen yakıtı ile çalışan bir Corolla ile yarışıyor. Ayrıca marka GR010 isimli hiper hibrit otomobili ile geçen seneki Le Mans yarışlarında 2 kez podyuma çıktı.

Peki siz Toyota’nın hidrojen motorlu yarış otomobili GR H2 hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir