Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SAĞLIK
  4. »
  5. Kızamık olaylarında korkutan artış!

Kızamık olaylarında korkutan artış!

ateshaber ateshaber -
27 0

İSTANBUL (İGFA) – Dünya Sıhhat Örgütü bilgilerine nazaran 1980 yılında dünyada yaklaşık 2.5 milyon kişi hayatını kaybetmişti. Aşılama kampanyaları sayesinde kaybedilen insan sayısı 2015 yılında 100 binin altına indirildi. Bu azalmaya karşın 2017 yılından sonra tüm dünyada bağışıklamadaki azalmalar, aşı aksiliği, göç hareketleri üzere nedenlerle Kızamık hadiseleri artmaya başlanmıştır.

Dünyada Afrika, Uzak Asya ve Batı Pasifik ülkeleri hastalıktan en fazla etkilenen bölgeler olurken, Türkiye’de de ağır kızamık aşılama kampanyası sayesinde 2008-2010 yılları ortasında Kızamık hadisesine rastlanmamışken, 2019 yılında 2 bin 905 hadiseye teşhis konuldu.

Söz konusu hadise artışlarının en değerli sebebinin aşı aykırılığının artışı, aşılanmamış göçmen ve turist sayılarının artışı olduğu düşünülürken, pandemi sonrası toplumsal kapanma sonrası açılmanın da olay sayıları üzerine olumsuz tesiri olduğu da tesirleri ortasında.

Başlangıç semptomları ateş yüksekliği, burun akıntısı, boğaz ağrısı, gözlerde kızarıklık ve öksürük olarak özetleyen uzmanlar, “Başlangıç semptomlarından birkaç gün sonra evvel ağızda beyaz lekeler daha sonra bedende küçük milimetrik boyutta fakat çok yaygın döküntüler meydana gelir. Döküntüler ekseriyetle baş ve saçlı deriden başlayıp bedene yayılır. Komplikasyon olarak kulak enfeksiyonu, akciğer enfeksiyonu ve bağırsak enfeksiyonu gözlemlenebilir” dedi.

Enfeksiyon Hastalıklarından ve Kardiyovasküler rahatsızlıklardan korunmak için Akdeniz diyeti ile beslenin, sigara ve alkolden uzak durun, etkin olun, erişkin yaş aşılamaları için hekiminize başvurmayı unutmayın.. .

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir