Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SAĞLIK
  4. »
  5. Kızamık hastalığı yeni salgın mı?

Kızamık hastalığı yeni salgın mı?

ateshaber ateshaber -
24 0

Zübeyde ÖZLÜ – Herkes Duysun / BURSA (İGFA) – Son devirde gündemi işgal eden Kızamık hastalığının süratle yayılması ile ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Serhat Fındık, “Kızamık, çocukluk çağı hastalıklarından bir adedidir. Fakat yıllardır salgını görülmüyor. Bunun en değerli önlemlerinden biri hijyenik şartların dünyada yer edinmesi, aşıların sistemli olarak uygulanması, hayat kalitesinin artmasıdır. Son vakitlerde ülkemizin de içinde bulunduğu gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde kızamığa bağlı vefatlar son derece ender görülmektedir.” sözlerini kullandı.

Bir müddettir kızamık hastalığı sebebiyle gündeme gelen vefat haberlerinin gerçek olmadığını vurgulayan Fındık, “Kızamık salgını olarak lisana getirilen hadisenin aslında Kızamık salgını olmadığını net olarak biliyoruz. Bu büsbütün çocukların farklı hastalıklardan vefat etmesidir. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca da bu bahiste açıklama yapmıştı. Yani ülkemizde birtakım tabiplerin sav ettiği üzere Kızamık salgını diye bir durum kelam konusu değildir. Rastgele bir endişeye gerek yoktur.” dedi.

“DERİ DÖKÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKMADAN 24-48 SAAT EVVEL BULAŞICILIK BAŞLAR”

Kızamık hastalığının bulaşıcılık evreleri hakkında da bilgi veren Fındık, “İnkübasyon denilen bir kuluçka periyodu vardır. Daha sonra derideki döküntüler ortaya çıkmadan 24- 48 saat evvel bulaşıcılık başlar. Yaklaşık 3 ila 4 gün devam eder fakat az evvel de tabir ettiğim üzere Kızamığa karşı hem bağışıklık durumu yüksektir hem de aşıların da tesiri devam ederken bulaşsa bile bu virüs rastgele biçimde önemli hadiseye yol açmadan bağışıklık sistemi tarafından çarçabuk yok edilebilir.” biçiminde konuştu.

Kızamık hastalığının tedavi sistemlerine de değinen Fındık, kızamığın kendine mahsus bir ilaç tedavisi olmadığına vurgu yaparak, “Virüs hastalıklarının büyük çoğunluğunda da böyledir aslında. Kızamıktan korunmak için beslenmeye dikkat edilecek, hem et hem zerzevat ve daha çok mesken yemekleri yüklü beslenilmeli, gereğince su tüketilmeli. C ve D vitaminleri burada hayli değerli. En değerlisi ise erken periyotta anne sütünün inanılmaz tesiri… Çocuklara en az 9 ay anne sütü verilmesi çok kıymetli. Zira ilerideki bağışıklık sisteminin yapı taşını burası oluşturuyor. Bunlara dikkat edildiği vakit Kızamık, korkulması gereken bir hastalık değildir” diye konuştu.

“KIZAMIK AŞISI UYGULANMALI MI?”

Kızamık aşısının neredeyse hastalık bittikten sonra uygulanmaya başladığını belirten Prof. Dr. Serhat Fındık, kızamık hastalığının ölümcül evresi hakkında da, “Kızamık boğazdan başlar. Bununla birlikte deride döküntülerin başlaması ile ölümcül evreye geçiş sürecine girer. Burada kıymetli nokta akciğerlerdir. Bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklarda, akciğerlere tutunup da zatürreye yol açarsa ve üzerine bakteri de eklenirse işte o vakit tedavisi daha da güçleşir” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir