Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. İnternetten korsan dizi ve film indirenlerin başı dertte!

İnternetten korsan dizi ve film indirenlerin başı dertte!

ateshaber ateshaber -
21 0

Birçok kişi internet üzerinden çeşitli uygulamalar aracılığı ile dizi, film ve oyun indiriyor. Bu tür içeriklere para vermemek için kaçak yolları tercih eden kişileri ise çeşitli tehlikeler bekliyor. HP Wolf tarafından yapılan yeni araştırma dizi ve film indiren kişilere yönelik yeni bir kötü amaçlı yazılım ortaya çıkardı.

Kötü amaçlı yazılımlar kişisel verilerin peşinde

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre ChromeLoader isimli kötü amaçlı yazılımın Mart ayından bu yana film ve oyun indirme hizmeti sunan web sitelerinin kullanıcılarını etkilediğini iddia ediyor. Bu yazılımın kullanıcıları Shampoo adlı kötü amaçlı bir uzantı yüklemeleri için kandırdığı belirtiliyor.

Shampoo uzantısının kullanıcıların arama sorgularını kötü amaçlı web sitelerine yönlendirdiği belirtilirken, bu yazılımdan kurtulmanın da bir hayli zor olduğu ifade ediliyor. Bilgisayarlarda kalıcı olmak için çeşitli yollar izleyen yazılımın Görev Zamanlayıcı aracılığıyla her 50 dakikada bir kendini yeniden tespti edilmiş durumda.

Uzmanlar, bu kötü amaçlı yazılımın kendisini çok iyi koruduğunu ifade ederken, silinmelere karşı da çeşitli önlemlere sahip olduğunu belirtiyor. Bu uygulamalar kendilerini birçok hata ayıklama ve analiz işlemlerine karşı da büyk ölçüde koruyabiliyor.

Şirketin üç ayda bir yayınladığı HP Wolf Security Threat Insights Raporu’nda, Chrome uzantılı kötü amaçlı yazılımın tüm bunların yanı sıra kullanıcılların Office 365 hesaplarını ele geçirerek kişiler hakkında bilgiler paylaşıyor.

Uzmanlar, giderek artan bu tür saldırılara karşı korunmak için e-posta eklerini açarken, bağlantılara tılarken ve tarayıcı üzerinden indirme yaparken kullanıcıların çok dikkatli olması gerektiğini ifade ediyor. Bu tür indirmeler sonucunda kullanıcıların kişisel verilerinin kolayca açığa çıkabileceğini bir kez daha hatırlatalım.

İnternet her ne kadar birçok yararlı bilgi ve içeriğe sahip olsa da bu tür kötü amaçlı yazılımlara da dikkat etmek gerekiyor. Peki siz internetten dizi, film veya oyun indirme hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir