Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Intel’den on beş yıl sonra gelen isim değişikliği kararı!

Intel’den on beş yıl sonra gelen isim değişikliği kararı!

ateshaber ateshaber -
24 0

Intel bir süre önce yaptığı açıklamayla Core i markasından vazgeçeceğini söylemişti. Yeni bir raporla birlikte Core i modellerinin nasıl adlandırılacağı ortaya çıktı. Şirket, bu isimlendirme değişikliğiyle Core i5, i7 ve i9 arasındaki farkı göstermek istiyor.

Intel Core i gidiyor, Core ve Core Ultra geliyor

Intel, ikonik “i” markasının Core i9, Core i7, Core i5 ve Core i3 dahil olmak üzere işlemcilerinden kaldırıldığını onayladı. Bu karar, önümüzdeki aylarda duyurulması beklenen 14. Nesil Meteor Lake ailesinde kendini gösterecek. Buna göre yeni modellerden bazıları Core Ultra olarak adlandırılacak.

Intel Marka Direktörü Christopher Hirsch, endüstrideki bazı kişilerin i5 veya i7 gibi isimler yerine “Core” ifadesini kullandığını söyledi. Bu anlam karmasını gidermek adına ise ikonik “Core i” markasının kaldırılacağını dile getirdi.

Intel, yüksek performans işlemcileri için Core Ultra isimlendirmesine geçiş yapacak. Bu işlemciler, yapay zeka yetenekleri ve üst düzey grafik performanslarıyla ön plana çıkacak.

“i” harfinin kaldırılmasıyla Intel, markasının yeniden öne çıkmasını hedefliyor. Bununla birlikte model isimlerinin basitleştirilmesini istiyor. Örneğin, Meteor Lake serisindeki i7 modelleri Core 7 veya Core Ultra 7 olarak adlandırılacak.

Şirket ayrıca yeni isimlendirmeyle ilgili bazı örnekler de paylaştı. Core Ultra 9 1090H, yerleşik bir GPU’ya sahip laptop işlemcisini; Core Ultra 7 1070K ise hız aşırtma odaklı masaüstü işlemcisini temsil edecek. Ayrıca Core 5 1050U ise düşük enerji ihtiyacına sahip orta seviye bir laptop işlemcisi olacak.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir