Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Göz bozukluklarına son: Telefon ekranları gözümüze zarar veremeyecek!

Göz bozukluklarına son: Telefon ekranları gözümüze zarar veremeyecek!

ateshaber ateshaber -
21 0

Amerika’da yapılan araştırma ve testler sonucunda bazı bulgular keşfedildi. Buna göre bir Amerikalı günde en az 4 saat akıllı telefonunun ekranına bakarak vakit geçiriyor. Bu durum Avrupa ülkelerinde biraz daha az ancak 3 saat civarlarında. Aslında 3 saatte gerçekten ciddi bir oran sevinilecek bir durum maalesef yok. Araştırmanın devamındaysa bu kadar uzun süreler telefon ekranına bakmanın gözlerimizin miyop olmasına sebep olduğu belirlendi. Apple ekran ve ekran ışıkları ile alakalı çözümünü sundu. İşte detaylar…

Apple göz bozukluklarının önüne geçmeye çalışıyor!

Ortalama bir Amerikalı ve Avrupalı’nın günde kaç saat akıllı telefonunun ekranına baktığını belirtmiştik. Bunun yanında akıllı telefonlar ile birlikte tabletler, bilgisayarlar işin içerisine dahil olduğunda ekran karşısında geçirilen süre 7 hatta 8 saatlere ulaşıyor. Artık kolumuzda bile küçük bir ekrana sahip akıllı saatin olduğunu düşünürsek bu sürelerin gerçek olduğunu fark etmek imkansız değil.

Apple ise konuyla alakalı bir çözüm sunuyor. Yeni iOS sürümleri ile gelecek olan “Göz Mesafesi Özelliği” özelliklerde çocuklarda miyop riskini azaltacak. Miyopluk veya miyopi tanımlamak gerekirse, uzaktaki nesnelerin bulanık göründüğü bir görememe durumudur. 

Çocuklar telefon veya tabletleri genellikle gözlerine çok yakın tutarlar. Göz doktorları, miyopluk ile yakın çalışma veya yakın görsel odaklanma gerektiren görevler arasında bir bağlantı olduğuna inanırlar. Bu da çocuklardaki görme bozukluğunun ana sebeplerinden biridir.

Apple’ın yeni özelliği, iPhone veya iPad’iniz ile gözleriniz arasında güvenli bir mesafe bırakmanızı teşvik edecek. Bu, isteğe bağlı olarak açılan bir özellik ve Ayarlar menüsünden “Ekran Süresi” seçeneğine dokunduktan sonra karşınıza çıkan “Ekran Mesafesi” özelliğini aktif hale getirerek kullanabilirsiniz.

TrueDepth kamerasını kullanarak çalışan özellik telefonu gözünüzle 30 santimetreden daha yakın tuttuğunuz anda uyarı verecek. Bu sayede telefon ekranı ve gözleriniz arasındaki mesafe korunmuş olacak. TrueDepth kamerayı kullanan özellik İPhone XS ve daha yeni iPhone modellerinde ve 2018 iPad Pro ve daha üst iPad modellerinde çalışmaktadır.

Peki siz Apple’ın “Ekran Mesafesi” özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce gerekli bir özellik mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir