Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Şehit padişah Sultan Murad Kosova’da anıldı

Şehit padişah Sultan Murad Kosova’da anıldı

ateshaber ateshaber -
30 0

BURSA (İGFA) –Kosova Meydan Muharebesi sonrası savaş meydanını gezerken bir Sırp askeri tarafından şehit edilen Sultan Murad Hüdavendigar’ın iç organlarının gömülü olduğu Kosova’nın başşehri Priştine yakınlarındaki kabri başında anma merasimi düzenlendi.

Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 18.’si düzenlenen Murad Hüdavendigar Han’ı anma programına; Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar’ın yanı sıra Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı, Türkiye’nin Prizren Başkonsolosu Celal Doğan, Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Milletvekili Fidan Brina Jilta, TİKA Kosova Koordinatörü Cihan Dinçer, Meşhed-i Hüdavendigar Derneği Lideri Muhammed Ali Yıldırım, Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanlığı’nda vazifeli askeri erkan, Osmangazi Belediye Lider Yardımcıları, meclis üyeleri, Kosova, Türkiye ve Kuzey Makedonya’dan çok sayıda davetli katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan merasimde, Murat Hüdavendigar’ın savaş meydanında şehit düşmeden evvel yaptığı dua Türkçe ve Arnavutça olarak okunurken, Üsküplü İlahiyatçı Süleyman Baki de Murat Hüdavendigar’ın hayatı hakkında iştirakçilere bilgiler verdi. Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, merasimde yaptığı konuşmada Osmanlı Devleti’nin 3. padişahı olan Sultan Murad Hüdavendigar’ı şehadetinin 634. yılında rahmet ve minnetle andıklarını söyledi. Lider Dündar konuşmasının başında, Türkiye’nin 6 Şubat’ta yaşadığı asrın felaketi olan büyük sarsıntılarda Kosova’nın verdiği takviyeye teşekkür etti.

Anma programında Kosova’daki kardeşlerle buluştuklarını söz eden Lider Dündar, “Burada şehit padişahımızı kabri başında dualarla anıyor, ortak kıymetlerimize sıkı sıkıya sarılarak geçmişimizi unutmuyoruz. Sultan Murad’ın 1389 yılında Kosova’ya gelip, Balkan coğrafyasına barışı, kardeşliği ve huzuru yaydığı üzere bizler de bugün tıpkı kardeşlik ve sevgiyi gönül coğrafyamızın dört bir yanına götürüyoruz.” dedi.

Sultan Murad Han’ın, devlet yönetimi, fikirleri, azmi, din farkı gözetmeksizin tebaasına gösterdiği şefkat ve merhamet ile bugün dünyanın örnek aldığı bir devlet adamı olduğuna vurgu yapan Dündar, “Hükümdarlığı devrinde adaleti, barışı ve düzgünlüğü yayan, Osmanlı’ya Balkan kapılarını açan, cihan imparatorluğu yolunda kıymetli bir yol kat eden Murad Hüdavendigar Han; ideolojisi ve kararlılığı ile her vakit örnek alacağımız, mirasını yaşatacağımız büyük bir hazinedir. 27 yıllık saltanatı sırasında birçok mevzuda birinci ve örnek olan Murad Hüdavendigar Han’ın barışçı siyaseti bugün de dünyaya örnektir. Beşerler, yapıtlarıyla yaşarlar. Sultan Murad Han da zaferleri üzere yapıtlarıyla de herkesin gönlünde taht kurmuştur.” sözlerini kullandı.

Osmangazi Belediyesi olarak büyük devlet adamı Murad Hüdavendigar Han’ı 17 yıldır hem Bursa’da hem de Kosova’daki türbesi başında andıklarını hatırlatan Lider Dündar, “2016 yılında şehit padişahımızın ismini verdiğimiz memleketler arası bir okulu hizmete açtık. Dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler, birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde Murad Hüdavendigar ideolojisi doğrultusunda eğitimlerini alıyor. Dünyanın barışa, birliğe ve adaletli idare anlayışına daha çok muhtaçlığı olduğu günümüzde, hem Murad Hüdavendigar Han, hem de 600 yıl süren Osmanlı İmparatorluğu’nun idare anlayışı, mimarisi ve daha birçok özelliği bu öğrencilerimiz vesilesiyle tekrar hayat bulacaktır. Böylesine değerli cetlerin torunları, böylesine büyük hazinelerin mirasçıları olarak ecdadımızın izinde sahip olduğumuz mirası güçlü bir halde geleceğe taşıyoruz. Dünyadaki güç istikrarlarının değiştiği, dünyanın tekrar formlandığı bir süreçten geçerken bölgede güçlü ve başkan ülke olarak, Türkiye Yüzyılı ideali ile geçmişte olduğu üzere gelecekte de kentleri imar edip, barışı ve adaleti tesis edeceğiz. ” diye konuştu.

Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı da merasimde yaptığı konuşmada, Kosova zaferinin tarihin akışını değiştiren bir savaş ve İstanbul’un fethinin habercisi olduğunu belirterek, “Türkiye, Balkanlarla etle tırnak üzere birbirinden ayrılmaz bir bütündür. Hem kültürel olarak öyledir hem insan mayası olarak öyledir hem de bugün Osmangazi Belediyemiz üzere pek çok kuruluşumuzun hizmetleriyle bu tip anma aktiflikleri ve ortak tarihi mirasımızı yaşatan etkinliklerle bir bütündür. O yüzden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan bu coğrafyaya gönül coğrafyamız diyor. Zira, bizim aramızdaki bağların gönül bağı olduğunu ben buradaki 4 aylık vazife müddetim sırasında çok yeterli anladım.” tabirlerini kullandı.

Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Milletvekili Fidan Brina Jilta da 634 yıl evvel vefat eden Sultan Murad Hüdavendigar Han’ın kabri başında hürmetle eğilirken, bilhassa gençlerin bu emanetlere sahip çıkmasını temenni etti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir