Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SAĞLIK
  4. »
  5. GAYE umut zincirine halka oldu

GAYE umut zincirine halka oldu

ateshaber ateshaber -
23 0

ANTALYA (İGFA) – Aferez Merkezleri ve Hematoloji Çalışanları Derneği’nin (AMAÇ), 2023 genel şura toplantısı Antalya Olimpos’ta gerçekleştirildi.

Yapılan genel konseyde M. Ferdi Nayir, yine başkanlık koltuğuna otururken idare konseyi ise Ali Gül, Cem Perdecier, Haydar Arıkazan, Nebi Toksöz, Şadan Özdemir, Ali Kılınç ve Nihal Kaplan’dan oluştu.

“BAĞIŞCI VE ALICI ORTASINDA AHENK OLMALIDIR”

Genel heyette konuşan GAYE Lideri M. Ferdi Nayir, “Türkiye Kök Hücre Uyum Merkezi (TÜRKÖK), ulusal ve memleketler arası Allojeneik Hematopoetik kök hücre taleplerini dünya standartlarında karşılamak, bağışçı sıhhatini korumak, etik bedellere bağlı kalmak ve alanında ispata dayalı tıbbi gelişmeleri takip ederek, hakkaniyet çerçevesinde ve vaktinde nitelikli sıhhat hizmeti sunmak emeliyle 2015 yılında kurulmuştur. Kök hücre bağışı için uygun bir bağışçının bulunması ekseriyetle zordur. Ülkü olarak, bağışçı ve alıcı ortasında doku tiplemesi olarak isimlendirilen bir ahenk olmalıdır lakin bu ahenk nadiren bulunur ve bağışçı havuzunu genişletmek için daha fazla insanın kayıt olması gerekir.” sözlerini kullandı.

Sağlıklı bağışçıdan alınan kök hücrenin hastalara nakil yapılmak suretiyle şifa olduğuna dikkat çeken Nayir, “Amaç Derneği olarak bakanlığımızın, bu tertibin içinde faal yer alan kök hücre toplama merkezi ve nakil merkezleri çalışanları üyelerimiz ile bu kutsal misyonu bir adım daha ileri götürüp olağan genel şura toplantımızda üyelerimiz ile birlikte umut olmak ismine Antalya Kızılay merkezi ile işbirliği yapıp bağışçı olduk. Üyelerimizle bu sürecin içinde faal rol oynamaktan son derece gururlu ve memnunuz. Siz de en yakın Kızılay şubesine başvurarak umut olabilirsiniz.” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir