Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SAĞLIK
  4. »
  5. EÜ’den 285 hemşire sağlık sektörüne uğurlandı

EÜ’den 285 hemşire sağlık sektörüne uğurlandı

ateshaber ateshaber -
30 0

Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesinde 63. Dönem Mezuniyet Töreni gerçekleştirildi

Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni, Kampüs Ege Tören Şölen Alanında yapıldı.  Törene, Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cemil Gürgün, Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Dönmez, EÜ Hemşirelik Mezunlar Derneği Başkan Yardımcısı Süheyla Güngör Nergiz, öğretim elemanları, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Açılışta konuşan Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cemil Gürgün, “Üniversitemiz Rektörü Sayın Prof. Dr. Necdet Budak hocamızın selam ve sevgilerini iletiyorum. Bilimsel araştırmada öncü olan üniversitemiz, ulusal ve uluslararası alandaki paydaşları ile güçlü bir işbirliği ve iletişim ağı bulunuyor. Öğrenci odaklı, yeşil, sürdürülebilir, erişilebilir ve yaşanabilir bir kampüse sahibiz. Ekonomik, sosyal ve kültürel yaşama katkıda bulunan bir üniversiteyiz. Dünya üniversitesi olma vizyonuyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  Sürdürülen hizmetler arasında sağlık hizmeti üniversitemizin en önemli hizmetidir ” diye konuştu.

 “Bizim Hemşiremiz, Bizim Geleceğimizdir”

Prof. Dr. Gürgün, “Uluslararası Hemşireler Birliği (ICN) küresel sağlık sorunlarını ele almak ve herkes için küresel sağlığı iyileştirmek amacıyla gelecekte hemşirelikten neler beklendiğine odaklandığı bu yılın temasını ‘Bizim Hemşiremiz, Bizim Geleceğimizdir’ olarak belirlemiştir” dedi.

Genç hemşirelere seslenen Prof. Dr. Gürgün, “Bugün bizlerin ve sizlerin gurur duyacağı birçok neden var. Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesinde okumak büyük bir şans ve ayrıcalıktır. Çünkü ülkemizin ilk kurulan üniversitelerinden olan Ege Üniversitemizin alanında ülkemizin öncü fakültelerinden birisi olan hemşirelik fakültemizde eğitim aldınız. Sizler bugün bu onurlu mesleğinize adım atmış oldunuz.  Sağlığa ve insanlığa hizmet eden, mesleğinde önce zarar vermeme etik ilkesini gözeten nitelikli birer hemşire olarak mezun olduğunuza inancımız tamdır. Bundan sonraki meslek yaşamınızda sağlık, mutluluk ve başarı dileklerimle hepinizi kutluyor saygı ve sevgilerimi sunuyorum” diye konuştu.

“Biz güçlü bir aileyiz”

Hemşirelik Fakültesinde gerçekleşen ilk başarılara vurgu yaparak konuşmasına başlayan Dekan Prof. Dr. Ayşegül Dönmez, “Ülkemizin bir ucu Iğdır’dan, dünyanın bir ucu Özbekistan’a kadar eğitim ve araştırma hizmeti veriyoruz. 21 Avrupa ülkesi, 46 üniversite ve fakültemizin de 2006 yılından itibaren yer aldığı dünyanın en büyük meslek ağı olan Florence Network üyesiyiz. Mezunlarının bir yıl içinde yüzde 90’ı istihdam edilen, ulusal ve uluslararası arenada tercih edilen, özgüvenli bir fakülteyiz.  Günümüze kadar 6 bin 876 mezun veren bir akademik birimiz.  Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı dileyerek geçen yıl kaybettiğimiz öğrencimiz merhum Esra Tekin ile birlikte bugün mezun olan 286 öğrencimiz, lisansüstü eğitime devam eden 519 öğrencimizle, her zaman birlikte çalıştığımız sağlık hizmeti sunan tüm kurumlarla, derneklerimizle, fakültemizde, milli ve mesleki değerleri kılavuz alarak çalışan öğretim elemanlarımız, idari ve destek personellerimiz ile güçlü bir aileyiz” dedi.

“Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır”

Mezunlara seslenen Prof. Dr. Dönmez, “Bu güzide mesleği gerçekleştirirken yolunuz aklın, vicdanın ve bilimin ışığında olsun. Dürüst, çalışkan ve üretken insan bir değerdir. Siz değer oluşturduğunuzda başarı bunu takip edecektir. Sizler değerleriniz ve meslek ahlakınızla ülkemizin her köşesinde, sağlık hizmetlerinin farklı basamaklarında, kimlik, inanç ve yaşam tarzı gözetmeksizin sağlıklı insan ve toplum için büyük bir özveri ile çalışacaksınız. Hizmet verdiğiniz bireyler belki adınızı hatırlamayacaklar, fakat onlara ne hissettirdiğinizi asla unutmayacaklardır. Bu nedenle mesleki bilgi ve becerilerinizi icra ederken, profesyonel ölçütlere, etik değerlere, ahlaka ve profesyonel ilişkilere uygun davranmanızı bekliyoruz. Bundan sonraki yaşamınızda sağlık, huzur, mutluluk ve başarılar diliyorum. Sözlerimi Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleri ile bitirmek isterim. ‘Hiçbir şeye ihtiyacımız yoktur, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır. O da çalışkan olmaktır. Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır’. Vatanını en çok seven görevini en iyi yapanlara artık sizler de dahil oldunuz”  diye konuştu.

“Acı duyabiliyorsan canlısın, başkalarının acısını duyabiliyorsan insansın”

Dönemi birincilikle bitiren Burak Genç ise, “Hemşirelik adına önemli ve değerli işlerin gerçekleştirildiği Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesinden mezun olan bir hemşire olarak hemşireliğin felsefesine, toplumun sağlık adına değişimine öncü olabileceğine, hemşireliğin bir meslekten öte bir bilim olarak işleyiş gösterdiğine, kapsamının ve çerçevesinin tahmin ettiğimizden çok daha geniş olduğuna hem şahit oldum hem de deneyimlemiş bulundum.  Tolstoy’un yazmış olduğu ‘İnsan Neyle Yaşar’ adlı kitabında yer alan bir aforizmasında  ‘Acı duyabiliyorsan, canlısın. Başkalarının acısını duyabiliyorsan, insansın’ şeklinde kaleme almış olduğu sözü hemşirelerin insanlara olan bakış açısını net bir şekilde açıklamaktadır. Bunun yanında; hemşirelik mesleği savaş, barış, pandemi gibi her koşulda, her ortamda ve her zaman diliminde hem bilimsel hem de pratik anlamda başarılı ve değerli görevler sürdürebildiğini ortaya koymuş bir sağlık bilimidir. ‘Başarı, hayatınızı bir anlamla doldurduğunuzda ortaya çıkar ve kendinizi geliştirdiğinizde size eşlik eder’ sözü doğrultusunda tüm mezun arkadaşlarıma başarılar dilemenin yanında onlar adına Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleri temelinde, hemşirelik bilimi öncülerimizin ve akademisyenlerimizin ışığında araştırmaya, bilime ve etik değerlere saygı duyan birer hemşireler olacağımıza söz veriyorum” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir