Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SAĞLIK
  4. »
  5. Brokoliyi çok fazla haşlamayın!

Brokoliyi çok fazla haşlamayın!

ateshaber ateshaber -
31 0

İSTANBUL (İGFA) – Brokoli, vitamin deposu ve antioksidan olma özelliğinin yanı sıra “glukosinolatlar” denen tesirli bileşenleri içerdiğini paylaşan Anadolu Sıhhat Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, “Bu bileşiklerden bilhassa ‘sülforafan’ ve ‘indol-3-karbinol’ün; kolon, prostat, rektum, mide, göğüs ve akciğer kanserleri olaylarında tesirli olduğun klinik çalışmalarla ortaya kondu” dedi.

BROKOLİ BAĞIRSAKTAKİ FAYDALI BAKTERİLERİ BESLİYOR

Brokolinin birebir vakitte yüksek ölçüde lif içerdiği için de bağırsaklardaki faydalı bakterileri beslediğini söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, “Biliyoruz ki faydalı bakterilerin sayısının artması bedenimiz için çok değerli. Ayrıyeten brokoli filizi ve brokoli özütleri verilerek yapılan deneysel çalışmalarda da kanser kıymetlerinde düzelmeler gözlendi” diye konuştu.

DOĞRU PİŞİRME ÖNEMLİ

Brokolinin yararının görülmesi için gerçek pişirmenin çok değerli olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, “Suyun içinde kaynatarak pişirdiğimiz brokoli tüm bu özelliklerini maalesef yitirmiş oluyor. Hasebiyle bilimsel müşahedelere nazaran yapılan teklif; buharda birkaç dakikalık pişirme formu yahut çiğ tüketimidir. Çiğ biçimde elde parçalayıp 30 dakika bekledikten sonra zeytinyağı ve limon ile çok başarılı ve güçlü bir detoks hazırlanmış olur” teklifinde bulundu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir