Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. ABD, Microsoft’un Call of Duty’nin yapımcısını satın almasını engelliyor!

ABD, Microsoft’un Call of Duty’nin yapımcısını satın almasını engelliyor!

ateshaber ateshaber -
26 0

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz haftalarda Microsoft ve Activision satın alımıyla ilgili haberler paylaşmıştık. Satın alım haberlerini beklediğimiz bu süreçteyse konuyla ilgili daha farklı bilgiler gelmeye başladı. Amerika Birleşik Devletleri, Microsoft’un Call of Duty’nin yapımcısı olan Activision’u satın almasını önledikleri bildirildi. İşte konuyla ilgili ayrıntılar…

ABD, Activision’un Microsoft’a satılmasını istemiyor!

Amerika Birleşik Devletleri’nde bu tarz satın alımları inceleyen bazı komiteler var. Genel olarak bu komitelere satın alım düzenleyicileri adı veriliyor. Activision’un satışıyla ilgilenen düzenleme kuruluysa ABD’li bir yargıçtan bu satın alımın engellemesini istediklerini bildirdi. Yargıca bu konuyla alakalı isteklerini ilettiler.

Amerika Birleşik Devletleri Federal Ticaret Komisyonu oyun endüstrisi tarihinin en büyüğü olacak anlaşmanın sektördeki “rekabeti önemli ölçüde azaltabileceğini” söyledi. Bahsi geçen anlaşmanın değeri 69 milyar dolar. Bugüne kadar oyun endüstrisinde yapılan tüm anlaşmalara bakıldığında bu değere yaklaşabilen bir anlaşma dahi yok. GTA VI’nın bütçesinin 1 milyar dolar civarında olduğunu düşünürsek bu parayla 69 adet GTA VI kalitesinde yeni oyun tasarlayıp piyasaya sürebilirsiniz.

Federal Ticaret Komisyonu, açıklamada, düzenleyici kurumun “ABD antiterörist yasasını ihlal edip etmediğini” belirlerken, “geçici zararı önlemek için ihtiyati tedbirin gerekli olduğunu” ifade etti. Microsoft’un Activision’u satın alma teklifi, küresel düzenleyicileri ikiye böldü ve anlaşmanın geçerli olması için tarafların Birleşik Krallık, AB ve ABD’deki düzenleyici kurumların onayını alması gerekiyor.

Avrupa Komisyonu, Microsoft’un Avrupalı tüketicilere ve bulut oyun akış hizmetlerine Activision’ın PC ve konsol oyunlarına erişim sağlayan 10 yıllık ücretsiz lisans anlaşmaları teklifinin piyasada adil rekabete yol açacağını belirterek satın almayı onayladı. Ancak Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasa Kurumu (CMA), devralmanın oyuncular için daha az yenilik ve daha sınırlı seçenekler sunacağından endişe duyarak Nisan ayında anlaşmayı engelledi.

Microsoft ve Activision, bu karara karşı çıkarak temyize gideceklerini açıkladılar. Microsoft Başkanı Brad Smith, bu olayın şirketin kırk yıldır faaliyet gösterdiği ülkede karşılaştığı “en karanlık gün” olduğunu ifade etti. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce ABD hükümeti mi yoksa Microsoft mu haklı? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir