Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Yapay zekanın geliştirdiği ilaç, insanlar üzerinde test edilecek!

Yapay zekanın geliştirdiği ilaç, insanlar üzerinde test edilecek!

ateshaber ateshaber -
31 0

Yapay zeka artık ilaç endüstrisinde de boy gösteriyor. Yapay zeka odaklı ilaç araştırma şirketi, bir akciğer hastalığını tedavi etmek için çalışmalarını hızlandırdı. İdiyopatik pulmoner fibrozdan (IPF) hastaları için yapay zekalı ilaç için Faz-2 deneyleri başladı.

Yapay zekalı ilaç 60 akciğer hastasına uygulanacak

Şimdiye kadar tedavisi bulunamayan IPF, dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen Astım-KOAH benzeri bir akciğer hastalığıdır. Ancak Insilico Medicine, IPF isimli bir hastalığa karşı tıbbi ihtiyaçları karşılamak için yeni bir aşamaya geçtiğini duyurdu.

Yapay zekanın gücünden yararlanan Insilico Medicine, IPF’yi tedavi edebilecek protein yapılarını belirlemek için yapay zeka analizini kullandı. Bu proteinleri inhibe edebilen maddeleri yapay zeka ile araştıran şirket, IPF için “görülmedik bir noktaya” geldiklerini söyledi.

İlaç için Faz-2 denemeleri, Çin ve ABD’deki hastalar üzerinde gerçekleştirilecek ve 60 kişi üzerinde analiz edilecek. Insilico Medicine’in Sanofi ve Johnson & Johnson gibi sağlık sektörünün bazı devleriyle anlaşmalara sahip olduğunu belirtelim.

IPF için yapay zeka tabanlı bir ilaç geliştirilme aşamasında olsa da, Insilico Medicine’in başka araştırmaları da bulunuyor. Daha önce karaciğer kanseri ve meme kanseri de dahil olmak üzere çeşitli hastalıklar için 12 ilacı çeşitli fazlarda test etmeye başladı.

Insilico Medicine’in IPF ilacı için Faz-2 deneyleri, tıp sektöründe önemli bir dönüm noktasını temsil ediyor. İlacın ikini raporunun ise üç ay içerisinde paylaşılması bekleniyor.

Görüşlerinizi ve deneyimlerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir