Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. WhatsApp’ta yeni dönem: Video mesaj özelliği geliyor!

WhatsApp’ta yeni dönem: Video mesaj özelliği geliyor!

ateshaber ateshaber -
27 0

Son günlerde WhatsApp’ın adı sıkça anılmaya başlandı. Hem mobil hem web sürümlerinde ekran paylaşımı gibi Zoom’a göz kırpan özelliklerinin yanında yeni bir özellik daha geliyor. WhatsApp’ta “görüntülü mesaj” dönemi başlıyor. Peki bu nedir bu görüntülü mesaj özelliği? Görüntülü konuşmadan farkı ne? İşte detaylar…

Görüntülü görüşme varken mesaja gerek var mıydı? WhatsApp video mesaj özelliği nasıl çalışıyor?

Görüntülü mesajlaşma özelliği aslında bir kullanıcıya tek seferlik video atmanızla benzeyen bir sistemle çalışıyor. WhatsApp’ta sesli mesaj özelliği ile aynı şekilde kullanım sunan video mesaj özelliği benzer şekilde çalışacak. Video mesaj tuşu sesli mesaj tuşunun yerinde olacak.

Sesli mesajlardaki gibi kayıt yapacak olan video mesaj, tuşa basıldığı anda ön kamerayı açarak videonuzu çekecek. Ve bunu sohbet içerisine kaydedecek. Sesli mesajlarda olduğu gibi kayıtlar sadece sohbet içerisine kaydedilecek. Galerinizde yer almayacak. Sohbet içerisindeki kullanıcılarsa sesli mesajlarda olduğu gibi istedikleri zaman video mesajı açabilecekler.

Kullanıcılar, bu yeni özelliği kullanarak, video mesajlarını 60 saniyeye kadar uzatarak sohbetlerindeki kişilere iletebilecekler. Bu yenilikçi özellik sayesinde, görüntüleriniz bir çember içerisinde karşıdaki kişiye sunulacak ve sohbet içerisindeki kullanıcılara hızla iletilmek üzere hazır hale getirilecek.

Video mesajlarda yine sesli mesajlar gibi uçtan uca şifrelenecek. Böylece WhatsApp video mesajlardaki güvenliği de sağladığını göstermiş olacak. WhatsApp’ın 23.12.0.71 kodlu iOS beta sürümü ile 2.23.13.4 kodlu Android beta sürümünü cihazlarına yükleyen bazı kullanıcılar, video mesaj özelliğini kullanmaya başladılar. Yani özelliği test kullanımları başlamış oldu.

WhatsApp’a yeni gelen diğer özellik: Mesaj düzenleme

Resmen kuzenim yazmış ya bahanesini bitiren bu özellikte WhatsApp’a yeni eklenenler arasında. Haberimizin başında da belirtmiştik. WhatsApp bu günlerde gündemi oldukça meşgul ediyor diyerek. WhatsApp’ın yeni düzenleme özelliği sayesinde gönderdiğiniz bir mesajı 15 dakika içerisinde düzenlemeniz artık mümkün. Bu da mesajı silme ya da yeni mesaj yazma derdinin ortadan kalkmasına yardımcı oluyor. Ancak bu sadece metin mesajlar için geçerli.

Peki siz WhatsApp yeni video mesaj ve mesaj düzenleme özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir