Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Türkiye’de katıldı: En büyük NATO tatbikatı sonra eriyor!

Türkiye’de katıldı: En büyük NATO tatbikatı sonra eriyor!

ateshaber ateshaber -
20 0

NATO kuruluşundan bu yana birçok askeri tatbikat düzenledi. Bu tatbikatların bazılarıysa bir gelenek halini aldı ve her yıl yapılmaya başlandı. Bunlar arasındaki en büyük hava tatbikatı unvanına sahip olan ise şüphesiz Air Defender. 2023 yılında da düzenlenen tatbikata Türk Hava Kuvvetleri’de katıldı. İşte Air Defender 2023 tatbikatı ve ayrıntıları…

Air Defender 2023 tatbikatında sona yaklaşıldı!

TRT‘nin haberine göre, NATO’nun kuruluşundan bu yana düzenlenen Air Defender tatbikatına bu sene Almanya ev sahipliği yaptı. Yapılan tatbikata aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 25 ülke katıldı. Toplamda 250 adet uçak 10 binden fazla havacı tatbikatta görev aldı. Türk Hava Kuvvetleri ise tatbikata 3 F-16 uçağı ile katıldı.

Diğer ülkere bakıldığındaysa Amerika Birleşik Devletleri en fazla sayıyla tatbikatta sayı üstünlüğünü aldı. ABD’nin 35 farklı eyaletinden toplamda 110 adet uçak havalandı Almanya’ya iniş yaptı. NATO ülkelerinden 80 ve diğer ortak ülkelerdense 60 adet uçak ekibe katıldı. Uçaklar gerçekleştirilen manevralarda toplamda 1200’den fazla sorti yaptı.

Tatbikatta sadece savaş uçakları görev yapmadı. Bunların yanında nakliye uçakları, keşif ve gözetleme uçakları, helikopterler gibi birçok unsur görev aldı. Katılan savaş uçaklarına bakıldığında 5. nesil savaş uçağı F-35, F-18, F-16 gibi savaş jetleri göze çarpıyor. Türk Hava Kuvvetleri’nden de 3 adet F-16 savaş jeti tatbikatta yerini aldı. İlerleyen dönemlerde HÜRJET ve MMU KAAN’ında bu tatbikatlarda yerini alması hedefleniyor.

Tabi dikkat çeken uçak sayılarının yanında bu kadar uçağa yetecek jet yakıtının da düşünülmüş olması gerek. Bu kapsamda Almanya’da belirlenen depo üssü Wunstorf’ta devasa boyutlarda bir yakıt deposu oluşturuldu. Her biri 300 bin litre kapasiteye sahip 8 tanktan oluşan depoda savaş uçakları için toplamda 2,4 milyon litre yakıt depolandı.

Peki siz NATO tarafından düzenlenen Air Defender 2023 tatbikatı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir