Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Gaziantep İslahiye’de sarsıntı konutları teslim ediliyor

Gaziantep İslahiye’de sarsıntı konutları teslim ediliyor

ateshaber ateshaber -
24 0

GAZİANTEP (İGFA) – Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Fatma Şahin, İslahiye’de Eyüpsultan Belediyesi tarafından yapılan kalıcı zelzele konutlarının anahtar teslim merasimine katıldı.

İslahiye’de gerçekleşen merasime Gaziantep Vali Vekili Muhammet Lider, Gaziantep Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin ve Eyüp Sultan Belediye Lideri Deniz Köken ve Vilayet protokolü katıldı.

Kalıcı sarsıntı konutlarının anahtar teslim merasiminde açılış konuşması yapan Gaziantep Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin, zelzelenin akabinde Eyüpsultan Belediyesi’nin dayanağının her vakit olduğunu vurgulayarak, “Sağına bakıyorsun Eyüpsultan orada, bir şeyler yapmaya çalışıyor. Neyi varsa vermeye çalışıyor. Bu çok değerli bir şey. Bu sebeple Eyüpsultan Belediye Lideri Deniz Köken’e teşekkür ediyorum. Büyük millet olmanın gereği yapıldı. Herkes buraya koştu. Bütün dünya buraya koştu. Artık karşımızda kalıcı konutlarla Eyüpsultan liderimizin, ilçe liderimizin şahitliğiyle bugün açılışını yapıyoruz.” dedi.

“BİZ ZELZELE YAŞAMADIK, KÜÇÜK KIYAMET YAŞADIK”

Yaşanan zelzele felaketinin akabinde çalışma ayrıntıları hakkında bilgi veren Şahin şu sözlerle devam etti:

“İnsan ömründe aşikâr tarihler vardır hiç unutulmaz. 6 şubatta o gün bir tarih oldu hepimiz için. Biz sarsıntı yaşamadık, küçük kıyamet yaşadık. O kadar ağır bir imtihana girdik ki. Öncesi, sırası, sonrası diye zelzele master planı yapmıştık. Hiçbir master planının uygulaması mümkün değildi. 15 milyon insan, 11 kent çok büyük bir alan. Herkes kendi canı kederine düştü. Biz sizin emrinizdeyiz. Türkiye yüzyılı dedik. Biz bu dünyayı birlikte cennete dönüştüreceğiz. Türkiye yüzyılı zelzeleden ziyan gören, canı yanan, Allah’ına şükredip, önderine inanan ve bunun için çaba gösteren İslahiye’nin Yüzyılı olacak.”

AFETZEDELERİN YARALARI BİR BİR SARILIYOR

Gaziantep Vali Vekili Muhammet Başkan, 6 Şubat zelzelesinde vefat eden vatandaşlara rahmet dileyerek, “Depremin birinci gününden beri Cumhurbaşkanımız, bakanlarımız, Koordinatör valilerimiz, mülki yönetim amirlerimiz, belediye liderlerimiz ve her birimiz elimizde olan imkanları sonuna kadar kullanarak bölgeye hizmet etmeye çalıştık. Yaraların sarılmasına çalıştık. Bu yara sarma faaliyetlerinden bir tanesi de Eyüpsultan Belediye Liderimizin armağan etmiş olduğu konutların açılışı için buradayız” diye konuştu.

Eyüpsultan Belediye Lideri Deniz Köken, zelzelenin akabinde İslahiye ilçesi için gereken her çalışmaya dayanak verdiklerini belirterek, “Afetler her vakit her tarihte olmuştur. Bu devir biraz daha farklı oldu. Bu bölgenin ölçüsü biraz daha büyük oldu. Bu süreçten sonra biz hem aşevi çalışması hem hayat alanı derken burayı kurduk. Bize uzun vadede kullanılacak konutlar lazım dediler. Sonucunda bu çalışma ortaya çıktı. Yapılınca hoş şeyler olabiliyor. Kâfi ki uğraş edelim. 55 günde 50 metrekare bahçesi olmak üzere toplamda 100 metrekare kullanım alanı üzere oldu.” diye konuştu.

Konuşmaların akabinde depremzedelere yönelik kalıcı konutların anahtar teslim merasimine geçildi. Protokol üyeleriyle ve çocuklarla kurdele kesim merasimi yapıldı. Programın sonunda konut hak sahipleri ile protokol üyeleri günün anısına fotoğraf çektirdi. Programın akabinde protokol üyeleri yapılan konutları incelemede bulundu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir