Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Türk ihracatçılarına vize engeli!

Türk ihracatçılarına vize engeli!

ateshaber ateshaber -
46 0

İZMİR (İGFA) – Türkiye’nin ihracatında öne çıkan Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, İtalya, Fransa ve Hollanda başta olmak üzere pek çok ülkenin online vize müracaatları ya kapalı ya da aylar hatta 1 yıl sonrasına randevu veriyor. Kabul edilen vize müracaatlarında da müracaatların sonuçlanması çok uzun müddetler alırken, ret sayılarında önemli artışlar var.

İhracatının yüzde 80’den fazlasını Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri’ne yapan konfeksiyon kesimi vize sıkıntısını en ağır formda yaşayan ihracatçı bölümlerin başında geliyor.

Yurtdışı seyahatlerinin ihracatın vazgeçilmez bir kesimi olduğunu lisana getiren Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Lideri Burak Sertbaş, kur baskısı nedeniyle ihracatçıların güçlü bir süreçten geçtiğini, ihracatçıların bu evrede müşteri ziyareti ve fuar iştirakinin hayati değer kazandığını, ihracatçı firmaların yöneticileriyle, ihracat, ithalat, tasarım, Ar-Ge departmanlarındaki çalışanların vize müracaatlarının süratli ve öncelikli sonuçlandırılması gerektiğinin altını çizdi.

İhracatçılar olarak Şengen vizesi ile seyahat edilen Avrupa ülkelerinden vize almada büyük problemler yaşandığını kaydeden Sertbaş, “4-6 Temmuz 2023 tarihlerinde Fransa’da düzenlenecek olan Premiere Vision Fuarı’na Türkiye’den hazır giysi, kumaş, deri ve aksesuar kısımları de dahil 200’e yakın Türk firması katılmak istiyor. Türkiye’den büyük ölçülerde alım yapan büyük markaların satın almacıları bu fuarı ziyaret ediyor. Türkiye’nin ihracatının artması için büyük değer arz eden bu fuarın hazır giysi bölümünde Türkiye Ulusal İştirak Tertibini gerçekleştiriyoruz. İştirakçi firmalarımızın ve vazifeli olacak çalışanımız kimileri vize müracaatında bulunmak istediklerinde online vize müracaatları kapalı. VİP vize başvurusu dahi yapılamıyor. İhracatçı firmalarımızın çalışanları gereksinim anında vize alabilmeli. Öteki türlü müşterimizle sağlıklı irtibatın devamı ve yeni müşteri bulmamız imkânsız hale geliyor” dedi.

Son periyotta her gün 3-4 üyenin vize sıkıntılarıyla ilgili telefon aldığını tabir eden Sertbaş, “Amerika Birleşik Devletleri’nde Türkiye Ulusal İştirak Tertiplerini yaptığımız fuarlarda da vize en büyük sorun olarak karşımızda duruyor. 28 Mayıs seçimleri sonrasında kurulacak Hükümetimizin acil üzerinde durması gereken bahislerden birisi vize sorunu. Şengen vizelerinin de ABD vizesi üzere 10 yıllık ve çok girişli verilmesi gerekiyor” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir