Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Antakya Ulu Camii için Bursa projeleri hazırlıyor

Antakya Ulu Camii için Bursa projeleri hazırlıyor

ateshaber ateshaber -
35 0

HATAY (İGFA) – Asrın felaketinden en ağır yarayı alan Hatay’da yalnızca binalar değil, asırlık mescitler, kaleler, hanlar, kiliseler ve birçok tarihî eser de ya büsbütün yıkıldı ya da büyük ziyan gördü.

Hatay’ın eski mescitlerinden biri olan 1271-1272 yıllarında yapıldığı sanılan tarihî Ulu Cami de zelzelelerin akabinde yıkılıp, büsbütün moloz yığınına döndü.

BURSA İHYA EDECEK

Osmanlı’nın 4’üncü Sultanı Yıldırım Beyazıt tarafından Niğbolu Zaferi’nin adağı olarak 1396 – 1400 yılları ortasında yaptırılan ve İslam âleminin en yüksek mertebedeki 5’inci büyük mabedi kabul edilen 600 yıllık Ulu Cami’ye sahip olan Bursa, Hatay’daki Ulu Cami’nin ihyası için devreye girdi. Hatay’da süreksiz hayat alanlarının oluşturulması, seyyar tuvaletlerin konseyimi ve yardımların dağıtımı noktasında değerli bir mesai harcayan Bursa Büyükşehir Belediyesi, Hatay Ulu Camii’nin yine inşasını üstlendi. Bu hususta mayıs ayı oturumunda alınan meclis kararının akabinde, Antakya Ulu Camii için röleve, restitüsyon ve onarım projesi hazırlıklarına başlandı.

BURSA’YA BU YAKIŞIRDI

Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, Hatay temasları sırasında büsbütün yerle bir olan Antakya Ulu Cami enkazını da inceledi. Hatay’da bir çok alan üzere bölgenin sembol yapıtlarından Ulu Cami’nin de asrın felaketinde yıkıldığını hatırlatan Lider Aktaş, “Büyükşehir Belediyesi olarak Antakya Ulu Cami’yi tekrar ayağa kaldırma noktasında taahhüdümüz olmuştu. Mayıs ayı meclisinde gerekli kararları aldık. Röleve, onarım ve restitüsyon projeleri hazırlanıyor. Hatay ve Bursa zati iki kardeş kent. Artık Ulu Mescitler nezdinde de bir kardeşlik başlatmış olacağız. Hatay Ulu Cami, Bursa Ulu Cami’den daha eski. Etrafı da bu vesileyle düzenlenmiş olacak. İnşallah Hatay Ulu Cami, gelen konuklarını daha sağlıklı bir ortamda kabul edecek. Osmanlı’yı kuran kent Bursa’ya bu yakışırdı. Buna aracı olmak, vesile olmak benim için de son derece büyük bir memnunluk. Cenabı Allah, inşallah en kısa vakitte burada tekrar saf tutmayı nasip etsin” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir