Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Tüm markalar işin içinde: Değişim için düğmeye basıldı!

Tüm markalar işin içinde: Değişim için düğmeye basıldı!

ateshaber ateshaber -
27 0

Bazen kartımızı telefona tanıtmak için, bazen ödeme yapmak için NFC özelliğini günlük hayatımızda sık sık kullanıyoruz. Artık günümüzdeki hemen hemen tüm akıllı telefonlara da yerleşmiş olan bu özellik elbette daha da geliştirilebilir. Çünkü insanlar bazen NFC’yi kullanırken çeşitli sıkıntılar yaşayabiliyor. NFC Forumu’nun amacı da işte tam olarak bu. Haberler iyi, NFC geliştirilecek!

Yol haritası çizildi: NFC geliştirilecek!

NFC Forumu, teknolojiyi gerçekten temassız hale getirmeyi amaçlıyor. Bunun ilk adımı olarak, en küçük cihazlarımıza kablosuz şarj getirecek, her yerde ödeme almayı mümkün kılacak ve daha fazlasını sağlayacak olan 2028’e kadar bir yol haritası yayınladı. Dokun ve öde hizmetleri yakın zamanda çalışmak için dokunma kısmına ihtiyaç duymayabilir!

Bunun nedeni, mağazalarda telefonunuzu bir ödeme terminaline dokundurarak ödeme yapmanızı sağlayan teknoloji olan NFC’nin önümüzdeki iki ila beş yıl içinde iletişim menzilini artırma, küçük cihazlar için daha güçlü kablosuz şarj gibi yeni yetenekler kazanıyor olması. Near Field Communication (Yakın Alan İletişimi) anlamına gelen NFC, 2028’e kadar çizilen yol haritasında büyük yenilikler kazanıyor.

Şimdi, teknolojinin nasıl standartlaştırılacağına karar veren kurum olan NFC Forum, NFC teknolojisini 2028’e kadar ileriye taşıyacak kilit alanların ana hatlarını çiziyor. Bu forum, Apple, Google, Huawei, Sony, NXP ve Qualcomm dahil olmak üzere yüzlerce şirketten oluşuyor.

NFC teknolojisinin en eksik yanlarından biri hiç şüphesiz inanılmaz derecede kısa menzili. Bir NFC bağlantısının başarılı olması için, cihazların birbirine 5 mm mesafede olması gerekiyor. NFC Forumu bunu “dört ila altı kat” arttırmak istiyor, bu da onu 30 mm gibi bir mesafeye çekiyor. Eklenen mesafe ile toplu taşıma gibi yerlerde ödemelerin çok daha rahat yapılacağı düşünülüyor. NFC Forumu, geliştirme yol haritasını 27 Haziran’da halka açık bir web seminerinde sunacak.

Peki sizin bu haber hakkındaki düşünceleriniz neler? Bizimle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir