Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Ereğli Kumyalı’ya ‘Mavi Bayrak’ çekildi

Ereğli Kumyalı’ya ‘Mavi Bayrak’ çekildi

ateshaber ateshaber -
14 0

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kentteki mavi bayraklı plajların sayısına bir yenisini daha ekledi. Bu kapsamda Memleketler arası Etraf Eğitim Vakfı’nın belirlediği 33 kriteri yerine getiren Karamürsel Ereğli Kumyalı Plajı, mavi bayrağına kavuştu. Plajın mavi bayrağı gerçekleşen merasimle Kumyalı kıyısında dalgalanmaya başladı.

Ereğli Kumyalı Plajının çabucak yanında gerçekleşen Mavi Bayrak ödül programında konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın, “Kumyalı Plajımız 33 kriteri gerçekleştirerek mavi bayrak almaya hak kazandı. Bunlar sahiden güç kriterler.Bunları başarmak kolay değil, ardında çok büyük emek var. Yani bir sefer mavi bayrağı alıp oraya astıktan sonra mavi bayrak orada durmuyor. Mavi bayraklı plajlara tekrar tekrar titizlikle bakılıyor ve TÜRÇEV tarafından takip ediliyor. Bu kendi oluşturduğumuz bir standart değil, dışarıdan bir gözle değerlendiriliyor” diye konuştu.

Plajların mavi bayrak alabilmesinin perde ardında çok büyük emeklerin olduğunu kaydeden Lider Büyükakın, “Bu muvaffakiyetin perde gerisinde evsel ve kanalizasyon atıklarının denize bırakılmaması var. Kentimizin çeşitli noktalarına yerleştirilmiş olan 23 tane arıtma tesisimiz var. Bu 23 arıtma tesisimiz de denize arıtılmadan bir damla su bırakılmıyor. Yılda 10 bin tane gemi Körfez’e girer ve çıkar.Bu gemilerin sintine atıkları vebalaj suları var ve bunların takibi var. Uçağımız ile havadan kontroller yapılıyor. Bugüne kadar Körfez’de gemilere yazılan ceza fiyatı toplam 180 milyon TL civarında. Çok sıkı bir takip var. O uğraşların sonucunda mavi bayrak mükafatları veriliyor” dedi.

KOCAELİ’DE 9 PLAJ MAVİ BAYRAKLI OLDU

Uluslararası Etraf Eğitim Vakfı (FEE) tarafından koordine edilen ve Türkiye temsilciliği Türkiye Etraf Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından yürütülen “Mavi Bayrak Programı” kapsamında Kandıra ilçesinde bulunan Cebeci, Bağırganlı, Kerpe, Kumcağız, Miço Koyu Bayanlar, Kovanağzı ve Seyrek Halk Plajları ile Karamürsel ilçesinde yer alan Altınkemer ve Ereğli Kumyalı Halk Plajları yapılan müracaatlar sonucunda2023 yılı için “Mavi Bayrak Ödülü” almaya hak kazandı.

Bu plajlar ortasında bulunan Ereğli Kumyalı Halk Plajı için birinci kez müracaat yapılmış, yapılan inceleme ve değerlendirmelerin sonucunda bu plaj da Mavi Bayrak mükafatına layık görüldü.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir