Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Titanik yönetmeni denizaltı hakkında konuştu: İliklerime kadar hissettim!

Titanik yönetmeni denizaltı hakkında konuştu: İliklerime kadar hissettim!

ateshaber ateshaber -
26 0

Titanik’in enkaz alanına giderken patlayan Titan denizaltısının operatörü OceanGate’in, geminin güvensiz olduğuna dair çok sayıda uyarı aldığı bildirildi. Şirketin CEO’su da dahil olmak üzere beş yolcunun da öldüğü kazada büyük ihmaller vardı. Eleştirmenlerce beğenilen ünlü Titanik filminin yapımcısı ve yönetmeni James Cameron da konu hakkında açıklama yaptı.

James Cameron’dan Titan hakkında açıklama geldi!

Titan denizaltısının patlamasının ardından daha önce dünyanın en derin çukuruna (Mariana Çukuru) da inmiş Titanik yönetmeni James Cameron, ABD Sahil Güvenlik’in pazar günü denizaltının iletişim ve navigasyonu kaybettiğini bildirdiğinde en kötü senaryoya inandığını söyledi. Daha önce bunun gibi denizaltılarla da sefer gerçekleştiren ünlü yönetmen her şeyi tahmin ettiğini söyledi.

Sahil Güvenlik, perşembe günü düzenlediği basın toplantısında, bir ROV‘nin (insansız su altı aracı) Titanik’in enkazından sadece 1.600 fit uzakta (yaklaşık 500 metre) Titan’dan enkaz bulduğunu söyledi. ABD Donanması Kurtarma Operasyonları ve Okyanus Mühendisliği direktörü Paul Hankins, gazetecilere verdiği demeçte, denizaltı enkazının “feci bir iç patlama” gerçeğini gözler önüne serdiğini söyledi.

Titanik yönetmeni ise: “Bunu iliklerimde hissettim. Benim için hiç şüphe yoktu. Sonunda o kadar derine inebilecek bir ROV bulduklarında onu (enkazı) saatler içinde buldular. Hatta muhtemelen birkaç dakika içinde.” açıklamalarını yaptı. Yani denizaltı içe patlama yaşamadan önce söylediğine göre Cameron bu olayı tahmin etti.

Ayrıca Cameron, konuyu derinlemesine incelemediği için OceanGate’in sertifikalı olmadığını bilmediğini söyledi. Ancak ancak “Kullandıkları teknolojiden çok şüpheleniyordum. O denizaltıya binmezdim.” ifadelerini kullandı. Ayrıca denizaltı ve Titanik arasında da bir bağlantı kurdu. İki olayın da uyarılara kulak asmamaktan dolayı olduğunu belirterek “O gemi de çeliğinin veya parçalarının doğası gereği değil, sadece kötü denizcilik nedeniyle okyanusun dibinde yatıyor.” dedi.

Olayı tahmin edenler arasında ABD Donanması da var. Donanma perşembe günü, gizli bir su altı görevi yürütürken ses ekipmanının devasa bir su altı sesi (şu anda Titan’ın patlaması olduğuna inanılan ses) kaydettiğini açıkladı. Donanma sesi Sahil Güvenlik’e bildirdi ve bu da arama alanını daraltmaya yardımcı oldu.

Peki siz bu haber hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir