Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Tahtın sahibi belli oldu: İşte en çok kullanılan Android sürümü!

Tahtın sahibi belli oldu: İşte en çok kullanılan Android sürümü!

ateshaber ateshaber -
25 0

Android 14 artık beta sürümleriyle birçok amiral gemisi telefonda yerini aldı. Markalar amiral gemisi telefonları ve birkaç adet orta segment telefonuna Android 14 sürümünü getirecek. Peki piyasadaki diğer telefonlarda durum ne? En çok hangi Android sürümü kullanılıyor? İşte Google tarafından paylaşılan veriler ile sorunuzun cevabı!

Android 11 tahtını bırakmadı: Veziri ise Android 10!

Google son 10 yıldır düzenli şekilde Android kullanım verilerini paylaşıyor. Şu an aktif olarak kullanılabilen ilk Android sürümünden son sürüme kadar tüm sürümlerin Android telefon pazarındaki payını gösteriyor. Ve bu pazar dağılımında gerçekten ilgi çekici detaylar var. Özellikle Android 9, 10 ve 11 sürümleri arasındaki ilginç dağılım pek çok kullanıcıyı şaşırtıyor.

Genel totale baktığımızda bu sürümler aslında Android ekosistemi içerisinde kopukluk yaratıyor. Kullanıcılar genel olarak tek bir sürüm üzerinde birleşmemiş durumda. Minik yüzdelerle neredeyse tüm Android sürümleri aktif kullanımda. (Tabi çok eski Android sürümlerinden bahsetmiyoruz burada 9, 10, 11, 12 ve 13 için durum böyle.)

Google’ın Mayıs 2023 ayı için yayınladığı verilere bakarsak durum oldukça ilginç. Şu an birçok Android kullanıcısı Android 14 sürümünü beklerken pazardaki kral tahtında Android 11 oturuyor. Arada 3 ayrı Anroid sürümü olması da işin bir başka boyutu. Android 11’in vezirliğini ise onun arkasından gelen Android 10 yapıyor. Daha sonrasında kullanım yüzdelerine göre liste Android 12 ve 13 olarak devam ediyor.

iOS’un aksine garip bir sıralama var. iOS sürümlerinin kullanım oranlarına baktığımızda genel olarak herkesin son sürümde yoğunlaştığını görürüz. Ancak burada 3 senelik bir sürüm en yeni sürümden çok daha üst konumda. Yüzdelerine göre sıralama yapmamız gerekirse bizi tam olarak şöyle bir liste karşılıyor:

  1. Android 11: Yüzde 23,1
  2. Android 10: Yüzde 17,8 
  3. Android 12: Yüzde 16,3 
  4. Android 13: Yüzde 15 

Peki siz hangi Android sürümünü kullanıyorsunuz? Sizce bu sıralamada neden yeni sürümler üst sıralarda yer almıyor? Android 14 sürümünü telefonunuza indirecek misiniz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın…

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir