Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Dilovası Tavşancıl’da kentsel dönüşüm vakti

Dilovası Tavşancıl’da kentsel dönüşüm vakti

ateshaber ateshaber -
25 0

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli’ndeki değerli kentsel dönüşümlerinden biri, Dilovası ilçesinde devam ediyor. Dilovası Tavşancıl Mahallesinde 488,41 hektarlık rezerv yapı alanı olarak belirlendi.

Rezerv yapı alanında Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyesi koordinesinde 3 farklı etapta çalışma yapılıyor.

1. ETAPTA İVEDİ KAMULAŞTIRMA

Büyükşehir Belediyesi ve Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kocaeli’nin en büyük kentsel dönüşümlerinden birisini Dilovası Tavşancıl Mahallesinde gerçekleştiriyor. Kentsel Dönüşüm, 1. Etap kapsamında rezerv yapı alanı içerisinde yer alan ve 24,6 hektar büyüklüğündeki alanda bulunan taşınmazların kamulaştırılmasıyla başladı. Yaklaşık 200 milyon TL üzere bir bütçeyle 0 oran ile 1. etapta kamulaştırma çalışmaları tamamlandı.

1. Etap bölge uygulama alanı sonu içerisinde 2. Etapta konut ve ticaret yapıları üretilecek. 1. Bölge 1. Etap’ta 651 konut, 12 dükkân, 2. Etap’ta 872 konut 10 dükkân olmak üzere toplamda bin 523 konut, 22 ticaret ünitesi yapılacak. 1. Etap 651 konut, 12 dükkân ve 1 adet cami inşaatları ile ‘’Altyapı ve Etraf Düzenlemesi İşinin” ihalesi yapıldı. İhale mühleti 650 gün olarak belirlendi. Yüklenici firmaya yer teslimi yapılarak alanda çalışmalar başladı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ kontrolünde devam eden inşaat sürecinde 1.etap içerisinde 5 adet bloğun temeli atıldı. Yakın vakitte katlar yükselmeye başlayacak.

3. ETAPTA KAMULAŞTIRMA 6 AYDA TAMAMLANDI

Proje kapsamında kalan 3. Etap’ta yer alan 11.5 hektarlık alanda kamulaştırma çalışmaları Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi koordinesinde yapıldı. Dilovası ilçesinde yaşayan vatandaşlara sağlıklı inançlı yapılarla birlikte toplumsal alanlardan oluşan bir kent oluşturmak ve ömür kalitesini yükseltmeyi hedefleyen Büyükşehir, 3. Etap’ta yer alan 11.5 hektarlık alanın ivedi kamulaştırma süreçleri yaklaşık 250 milyon TL ile 6 ay üzere kısa bir mühlet içerisinde tamamlandı.

2. ETAPTA ÇALIŞMALARA SÜRAT VERİLDİ

Proje kapsamında 2. Etap’ta yer alan kamulaştırmaya mevzu olan 21.5 hektarlık rezerv alanda Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi koordinesinde çalışmalar devam ediyor. 2. Etap kamulaştırma bütçesi onaylandı. İvedi kamulaştırma süreçlerine devam ediliyor. Kamulaştırma çalışmalarının süratli bir formda tamamlanması hedefleniyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir