Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Taban çamuru paklığı ile Marmara Denizi tekrar hayat bulacak

Taban çamuru paklığı ile Marmara Denizi tekrar hayat bulacak

ateshaber ateshaber -
25 0

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin en büyük etraf projesi olarak isimlendirilen İzmit Körfezi Taban Çamuru Temizliği’ne süratle devam ediyor.

Körfez’in doğu baseni çamur temizleme çalışmasına 2 Mayıs’ta start veren Büyükşehir, İzmit Körfezi’ni dev bir akvaryuma dönüştürmek için çalışıyor. Marmara Denizi Günü kapsamında Taban Çamuru Paklığı Projesi’nin gerçekleştiği alanı yerinde inceleyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın, “İzmit Körfezi’nden 8 milyon ton çamur temizleyeceğiz, bu projeyle Marmara Denizi yine hayat bulacak” dedi.

“8 MİLYON TON ÇAMUR ÇIKARILACAK”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın, İzmit Taban Çamuru Paklığı Projesini yerinde inceledi. Projeyle ilgili bilgi veren Lider Büyükakın, Marmara Denizi’nin ölmemesi için birçok çalışmanın tıpkı anda yürütüldüğünü söyledi.

“Biz yıllar içinde gerek ırmaklar aracılığıyla, gerek farklı yollarla denize ulaşan ve biriken çamuru denizden alma süreci yapıyoruz” diyen Lider Büyükakın, TÜBİTAK ile yıllardır bir çalışma yürüttüklerini belirterek, “TÜBİTAK, 2017’nin sonu itibariyle bir çalışma başlattı ve denizin içinde yaklaşık 8 milyon ton çamurun denizden çıkartılması gerektiğini bize söyledi. İstanbul Üniversitesi’ndeki ilgili uzmanlar da çalışmalara dayanak verdi. Burada denizde biriken çamur çekiliyor. Çekilen çamur membran tüplerin içine sulu bir formda pompalanıyor. Orada içine ek edilen katkı hususlarla çamur çökertilerek tüplerin içinde hapsediliyor. Yani çamuru bertaraf ediyoruz. Sonra temizlenen suyu denize geri veriyoruz” diye konuştu.

“DENİZDEKİ BİYOÇEŞİTLİLİK ARTACAK”

Denizdeki suyun içinde azot ve fosforun olduğunu, bunun da müsilajın ortaya çıkmasına sebep olan mikroorganizmaları beslediğini anlatan Lider Büyükakın, yapılan taban çamuru paklığı ile beslenme kaynaklarını ortadan kaldırarak, Marmara Denizi’nin tekrar hayat bulacağını lisana getirdi.

Başkan Büyükakın, “Müsilajla birlikte denizdeki oksijen düzeyi de azalıyor. Oksijenin azalması denizdeki canlı hayatını ortadan kaldırıyor. Bütün bunların önüne geçebilmek için bu devasa projeyi uyguluyoruz. Hedefimiz denizdeki biyoçeşitliliği artırmak ve gelecek jenerasyonlara pak bir dünya bırakmak” formunda konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir