Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Silivri’de 5 bin 100 adet yağlık zeytin fidanı toprakla buluştu

Silivri’de 5 bin 100 adet yağlık zeytin fidanı toprakla buluştu

ateshaber ateshaber -
26 0

İSTANBUL (İGFA) – Silivri’nin dört bir yanına yayılan üretim seferberliğini her geçen gün artıran Silivri Belediyesi, hayırsever Nakipoğlu ailesi iş birliğiyle Silivri’deki ziraî eser çeşitliliğini artırmaya yönelik kıymetli bir projeyi hayata geçirdi.

Silivri Belediyesi ve Nakipoğlu ailesi tarafından Gülten ve Nefus Nakipoğlu anısına 30 dönüm toprağa 5.100 adet yağlık zeytin fidanı dikildi.

Arbosona ve arbeküne çeşidi fidanlar düzenlenen Bodur Yağlık Zeytin Bahçesi Fidan Dikim Merasimi ile toprakla buluşturuldu. Yapılan çalışma ile yağlık zeytin bahçesinden 3. yıl prestijiyle eser alınmaya başlanması ve 5. yılın sonunda yıllık 7.000 litre zeytin yağı elde edilmesi hedefleniyor. Proje sayesinde Silivri’nin ziraî eser çeşitliliği artırılarak klasik eserler olan; arpa, buğday, ayçiçeği ve kanolanın yanına alternatif bir eser kazandırılmış oluyor.

Törende bir konuşma yapan Hilmi Nakipoğlu, “Öncelikle bu fırsatı bize verdiği için Belediye Liderim Volkan Yılmaz ve pahalı takımına çok teşekkür ediyorum. Nakipoğlu ailesi olarak eğitim, sıhhat ve kültür sanat alanında kıymetli takviyeler veriyoruz. Bu ülke sınırı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır diyerek kuruldu. Biz de sınırı hizmet yoktur sathı hizmet vardır diyerek her türlü hizmeti yapmaya çalışıyoruz. Zira cebimizdeki para bize ilişkin değildir; bize emanet edilmiştir. Hasebiyle gereksinimi olanlara bu dünyada kazandıklarımızı kendi ellerimizle harcamak durumundayız. Bu hoş hislerle fidan ekiminin güzel olmasını diliyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” tabirlerini kullandı.

Silivri Belediye Lideri Volkan Yılmaz da, tarım siyasetlerinde daima tabiat, yeşil, besin güvenliği, insan ve sürdürülebilir tarım siyasetinin var olduğunu belirterek, “Nakipoğlu ailesi iş birliğiyle bugün yaklaşık 30 dönüm yerimizde 5.100 zeytin fidanını toprakla buluşturuyoruz. Bu projenin iyi uğurlu olmasını dilerken, isimleri burada yaşayacak olan Gülten ve Nefus Nakipoğlu’na da Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhları şad, yerleri cennet olsun. Sevgili Peygamberimiz bir hadisinde şöyle buyuruyor, ‘Ağaç dikmek sadakadır. Diktiğiniz ağaçtan yaşayan canlılar faydalandığında size oradan bir sadaka bahşedilir.’ Tekrar bir hadisinde ‘Kıyamet koparken bile elinizde bir fidan varsa onu toprakla buluşturun, toprağa ekin’ der sevgili Peygamberimiz. Biz de bu kanıdan hareketle gelecek kuşaklara daha yaşanılabilir bir Silivri bırakmak gayesiyle tabiata, yeşile, ağaca yatırım yapmaya devam ediyoruz. Projelerimize toplumun tüm kısımlarını, bilhassa de çocuklarımızı dahil etmeyi hedefliyoruz. Gelecek kuşaklar bu şuurla yetişirse beşerler başta olmak üzere bu yerkürede yaşayan tüm canlılar hayat bulmaya, jenerasyonlarını sürdürmeye devam edeceklerdir. Biz bu proje sayesinde bölgemizin ziraî eser çeşitliliğini artırarak klasik eserlerimiz olan arpa, buğday, ayçiçeği ve kanolanın yanına alternatif bir eser olarak zeytinciliğin yapılıp yapılmayacağını test edeceğiz. Bu çalışmanın bir AR-GE çalışması olduğunu söyleyebiliriz. Biz araştırmaya, geliştirmeye, çalışmaya; tarım için, hayvancılık için, tabiat için, yeşil için atılacak bütün adımları atmaya devam edeceğiz. Ben Nakipoğlu ailesinin tüm mensuplarına, bütün fertlerine bir defa daha teşekkür etmek istiyorum. Uygun ki varlar, uygun ki Silivri’de bizimle beraberler. Güzel uğurlu olsun.” diye konuştu.

Konuşmalar sonrasında Lider Yılmaz ve Nakipoğlu ailesi üyeleri bir fidanı toprakla buluşturuldu. Fidana birinci can suyu Lider Volkan Yılmaz tarafından verildi.

Tören, fidan dikiminin akabinde sona erdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir