Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Kredi kartı sahiplerine kötü haber: Azami faiz oranı yükseldi!

Kredi kartı sahiplerine kötü haber: Azami faiz oranı yükseldi!

ateshaber ateshaber -
23 0

Kredi kartlarına uygulanacak azami faiz oranı her ay Merkez Bankası tarafından ilan edilen “referans faiz oranına” 0.55 puan eklenerek belirleniyor. Merkez Bankası, temmuz ayı için geçerli olan referans faizini aslında daha önce 0.88 olarak ilan etmişti. Yani temmuz ayında kredi kartı azami faiz oranı yüzde 1.36 olarak devam edecekti. Ancak durum değişti. Kredi kartı azami faiz oranı erken arttırıldı.

Yükselen kredi kartı azami faizi temmuzda da geçerli!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 650 baz puanlık faiz artırımının ardından, kredi kartında azami faiz oranını yüzde 1,36’dan 1,91’e çıkarıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan Merkez Bankası tebliği ile referans faiz 0.88’den 1.36’ya yükseltildi. Buna göre yüzde 1.36’ya 0.55 puan eklenmesiyle Temmuz ayından itibaren kredi kartına uygulanacak azami faiz oranı yüzde 1.91’e yükseltilmiş oldu.

Temmuz ayında kredi kartı azami faiz oranı yüzde 1.36 olarak devam edecekti. Ancak ağustos ayında uygulanması gereken faiz artışı temmuza çekildi. Merkez Bankası’nın yayınladığı tebliğde Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantısı yapılması halinde, referans oranın toplantının yapıldığı tarihteki güncel veriler çerçevesinde ilan edilmesi hükme bağlandı.

Tebliğin eski haline göre referans faiz oranı, bankaların mevduata uyguladığı ağırlıklı ortalama akım faiz oranı üzerinden hesaplanan oran ile politika faizinin yüzde 10 artırılmasıyla bulunacak orandan düşük olan dikkate alınarak hesaplanıyor. Bu şekilde belirlenen oran ise her ayın sondan 5’inci iş günü olarak ilan ediliyordu.

Tebliğe eklenen geçici bir madde ile de referans oran 1-31 Temmuz tarihleri arasında yüzde 1.36 olarak belirlendi. Buna göre kredi kartlarına temmuz ayında uygulanacak azami faiz oranı ise yüzde 1.36 olan referans faiz oranına 0.55 eklenmesiyle yüzde 1.91 olacak.

Peki siz bu haber hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir