Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Global iklim değişikliği Bursa’da da tarımı vurdu!

Global iklim değişikliği Bursa’da da tarımı vurdu!

ateshaber ateshaber -
25 0

Merve ÖZDEMİR ÇEVİK – Onur POLAT / Herkes Duysun
BURSA (İGFA) –
Son vakitlerde hem Türkiye’de hem de dünyada global iklim değişikliğinin tesiriyle oluşan şiddetli ani yağışlar can ve mal kayıplarının yaşanmasına sebep olurken öbür yandan da tarım topraklarına birtakım ziyanlar veriyor.

Bursa’da da tarım topraklarının bu durumdan olumsuz etkilendiğini söyleyen Bursa Ziraat Mühendisleri Odası Lideri Dr. Fevzi Çakmak, “Bütün bunların sonucuna baktığımız vakit, korkarım ki yaz periyodunda beklediğimiz ucuz besine erişme talihimiz biraz güç üzere olacak.” dedi.

Kuraklıkla geçen bir kış mevsimin akabinde bahar ayında gelen yağışların sevindirdiğini ama tarım yerlerinin bundan olumsuz etkilendiğini belirten Bursa Ziraat Mühendisleri Odası Lideri Dr. Fevzi Çakmak, “İklim değişikliği daima bizi tehdit eder duruma geldi. Buna paralel olarak da her yıl ya kuraklıktan ya çok yağışlardan ya da farklı felaketlerden kelam eder hale geldik. Bu yıl da kurak geçen bir kışın akabinde gelen bahar yağışlarının uzun ve mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi bir yandan bizi sevindirdi, bir yandan da korkutmaya başladı. Hem içme suyu gereksinimimizi karşılayan hem de ziraî manada sulama gayeli kullanılan barajlarımız doldu. Her şey hoş gidecek derken yağışların mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmesiyle birlikte süreklilik arz etmesi ziraî eserlere ziyana neden oldu. Bu ziyan ise bilhassa ekili eserlerde hastalık, ziyanlı etmenlerin yaygınlaşması ve randımanı olumsuz etkilemesi biçiminde olarak önümüzdeki günlerde de bunun yansımalarını göreceğiz.” diye konuştu.

“ÇİLEKTE ÖNEMLİ MANADA BOZULMALAR, KİRAZDA ÇATLAMALAR OLDU”

Aşırı yağışlar münasebetiyle yazlık ekimler için tarlaya girilemediğini söyleyen Lider Çakmak, “Ekimler birtakım yerlerde yapılamadı ya da çok geç yapıldı. Birtakım yerlerde de eserler çok yağışlar nedeniyle bozuldu. Bütün bunlar hem randımanı olumsuz etkileyecek hem de çiftçinin maliyeti manasında olumsuz yansımaları olacak. Alışılmış ki bu da bilhassa zerzevat ve meyvede döllenme sıkıntısına neden oldu. Bilhassa çilekte önemli manada bozulmalara neden oldu. Bunun yanı sıra kirazda çatlamalar oldu. Bütün bunların sonucuna baktığımız vakit, korkarım ki yaz periyodunda beklediğimiz ucuz besine erişme talihimiz biraz güç üzere olacak.” dedi.

“ÇİFTÇİNİN ZİYANINI TELAFİ EDECEK FON OLUŞTURULMALI”

Çiftçinin ziyanını telafi edecek fonların oluşturulması gerektiğinin altını çizen Bursa Ziraat Mühendisleri Odası Lideri Dr. Fevzi Çakmak, “Bu tip durumlarda ziyan gören çiftçinin tarımdan uzaklaşmaması için bu ziyanı telafi edecek fonlardan karşılanacak bir sistemin entegre edilmesi lazım. Tarım sigortası var lakin büsbütün çiftinin kendi gelirine karşı muhakkak bir bedel karşılığında yapılan sigorta. Çiftçi aslında kâfi gelir elde edemediği için bir de bu sigortaya verecek bedeli bulamadığından çoğunlukla yapamıyor.” diye söz etti.

Devletin un endüstrisine verdiği dayanağın kaldırılması ile ilgili de açıklamada bulunan Bursa Ziraat Mühendisleri Odası Lideri Dr. Fevzi Çakmak, “Desteğin kaldırılması ile birlikte önümüzdeki günlerde ve yıllarda ekmek fiyatının bize artırım olarak yansıyacağı kaçınılmaz. Devletin tekrar undaki takviyesine devam etmesi gerekiyor ki konutumuza giden ekmeğimizi de bulamaz hale gelmeyelim.” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir