Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Sapanca Gölü’nden hoş haber… Son ölçüm sevindirici

Sapanca Gölü’nden hoş haber… Son ölçüm sevindirici

ateshaber ateshaber -
24 0

SAKARYA (İGFA) – Sakarya Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem Ulu, Sapanca Gölü’ndeki son durumla ilgili sevindirici dataları paylaştı. Şanlı, yaz dönemi öncesinde huzursuz eden noktalarda seyretmesine karşın bereketli yağışlarla süratle yükselen Sapanca Gölü’nde uzun vakit sonra azamî düzeyin ölçüldüğünü söyledi.

2023 yılı Mart ayında 31.36 düzeylerine kadar düşen dikey yüksekliğin geçtiğimiz gün prestijiyle 32.14 metre olarak ölçüldüğünü ve evvelki yıllarda görülen azamî düzey olan 32.20 metre hududuna yaklaşıldığı bilgisini paylaştı. Son süreçte 10 günde 25 santimetre üzere bir yükselişin görüldüğünü anlatan Aziz, Sakarya ve Kocaeli’nin içme suyu muhtaçlığını karşılayan bölgenin en değerli doğal kaynağını gelecek jenerasyonlara en sağlıklı halde aktarmak için tüm parametreleri dikkatlice takip ettiklerini vurguladı.

5 Haziran Dünya Etraf Günü’nde kıymetli bir bildiri paylaştıklarını tabir eden Lider Büyük, “2 gün evvel 5 Haziran Dünya Etraf Günü’nde gölden birçok çeşit atık topladık, etrafından de doğayı hakikaten tahribata uğratan atıkları aldık. Bu programda değerli bir ileti verdik; şayet tabiat olmazsa biz de olmayız. Bu noktada Sapanca Gölü’nün kentimiz, bölgemiz ve hatta Türkiye için kıymet biçilemez bir kıymete sahip olduğunu anlamamız gerekiyor. Kaçak su kullanımı, gölün paklığı ve su kalitesinin artırılması için tam takım gündüz-gece çalışıyoruz. İçtiğimiz su, Türkiye’nin en mineral kıymeti yüksek sularından bir tanesi” dedi.

“KORUYACAĞIZ, DİKKATLİCE İZLEYECEĞİZ”

Yüce gölün son durumuyla ilgili bilgileri paylaşırken, “Bir müddettir ölçümler yapıyoruz. Bilhassa 2023 mart ayında bir düşüş kelam konusuydu. Hamdolsun dün yaptığımız ölçümlerde azamî düzey olan 32.20’ye ramak kaldığını gördük. Şu anda 32.14 olarak ölçüldü ancak daima yükseliş trendini sürdürmesi elbette kesin değil. Koruyacağız, kollayacağız, pür dikkat izleyeceğiz ve gerisini Allah’ın takdirine bırakacağız. Umuyoruz ki bu cennet su kaynağı geleceğe en hoş haliyle taşınır. 2İki kentin içme suyu kaynağı ve Türkiye’nin göz bebeği gölümüz için tüm parametreleri inceliyoruz” sözlerini kullandı.

Öte yandan, Sapanca Gölü kıyısında bulunan SASKİ Göl Tesisleri’nde her gün suyun son durumu hakkında tahliller yapılıyor. Büyükşehir mühendisleri 1 milyondan fazla insanın tükettiği içme suyunun arıtılması, zenginleştirilmesi ve konutlara en verimli haliyle ulaşması için çalışıyor. Bu sayede Sakarya, Türkiye’nin mineral açısından en yüksek Ph düzeylerinde olan içme suyunu tüketiyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir